CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kritik aşamada olan açlık grevindeki mahpuslar kan kusmaya başladı!

Şakran’da açlık grevindeki tutsakların durumuna ilişkin bilgi veren Avukat Fatma Demirer, “Şirvan Bilik’in boğazından kan geldiğini biliyoruz. Özkan Yaşar sağlık kontrolüne geldiği zaman merdivenlerden inemediği için sağlık personelleri yukarı çıkıyor. Zana Yaktın odaklanma sorunu yaşadığı söylemişti. Kadınlarda yüksek nabız, kalp çarpıntısı bu aşamada var” dedi.

Türkiye ve Kürdistan’da 29 cezaevinde 278 siyasi tutsağın başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemi devam ediyor. 15 Şubat’ta Şakran Cezaevi’nde başlayan açlık grevi ise 62.’inci gününe girdi. Şakran Cezaevi’nde açlık grevindeki tutsaklarla görüşen avukat Fatma Demirer, görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi verdi. Tutsakların hareket kabiliyetinde ciddi sorunların olduğuna dikkat çeken Fatma, “Görüş sırasında konuştuğumuzda duymada ve anlamada fark olduğunu gözlemliyoruz. Onun dışında şikayetlere dair; baş dönmesi, baş ağrısı, uyku düzenlerinin bozulması olduğunu söylediler. En fazla 3 yada 4 saat uyumaları bu işin ciddiyetini gösteriyor” dedi.

Doktordan tutsaklara: Benim de o şikayetlerim var!

Doktorların sadece iki kez kontrole gittiğini aktaran Fatma, “Sağlık personelleri sık sık geliyor. Sağlık personeli dediğimiz kişide ya hemşire yada teknisyen oluyor. Bunlarda nabız ve kilo ölçümü yapıp gidiyor. Onun dışında bir şey yapmıyor. Doktorların özellikle erkeklere karşı onur kırıcı davranışlar oluyor. Açlık grevindeki tutsaklar şikayetleri belirttiklerinde doktor ‘Benim de o şikayetlerim var’ diye cevap veriyor. İki aydır açlık grevinde olan bir kişiye bunun söylenmesi mesleki olarak etik değil” şeklinde aktardı.

‘Şirvan Bilik’in boğazından kan geldiği’

Yine basın yayın organlarının verilmediğini de aktaran Fatma, “Her birinin bir refakatçisi var. Olabildiğince sıvı tüketimi yapılıyor. Kendi enerjilerini korumaları gerekiyor. Onlarda bunu farkında. Şirvan Bilik adlı müvekkilimizin boğazından kan geldiğini biliyoruz. Özkan Yaşar sağlık kontrolüne geldiği zaman merdivenlerden inemediği için sağlık personelleri yukarı çıkıyor. Ölçülerini o şekilde yapıyor. Zana Yaktın odaklanma sorunu yaşadığı söylemişti. Yazarken bir an durup unuttuğunu söyledi. T2’de kalıyor. Onun yüzünde bir yara da çıkmış. Kadınlarda yüksek nabız, kalp çarpıntısı bu aşamada var” dedi.

‘Diğer taleplerde iyileşme yok’

Tutsaklar; açlık grevinin 10’uncu gününde cezaevi yönetimi tutsakların yanına gelerek, “Sorun neyse çözelim, bırakın açlık grevini” dediğini aktaran Fatma, “Tutsaklar talepleri sıralamış. Buna karşılık İmralı Cezaevi’nin durumunun kendileri aştığını ifade etmişler. Ancak diğer talepler yani; cezaevinin durumuna ilişkin hiçbir düzenleme yapılmamış. Dışarıdan kitap gelmesi yasak. Kimlikle ilgili sorun yaşıyorlar. Aktiviteler yapılmıyor” diye konuştu.

Sujin 17.04.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.631 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: