CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Bilinçli olarak arkadaşımızın tedavisi engelleniyor”

 

Hacılar Kırıkkale F Tipi cezaevinde tutuklu Mustafa Kocatürk, Evrensel’e yazdığı mektubunda cezaevi koşullarına değindi.

Mustafa KOCATÜRK
F Tipi Hapishane
Hacılar-Kırıkkale

 

Merhaba Evrensel gazetesi emekçileri; duvarların ardından hepinize selamlarımızı gönderiyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.
Hapishanelerde temel hakların kullanılmasında yaşanan sorunlar artarak devam ediyor. OHAL ile koşulların yasal gerekçeleri oluşturulmaya çalışırken çoğunlukla hapishane idarelerine verilen yetkiyle belirlenen yasal sınırları da aşan uygulamalara maruz kalıyoruz.

Süreli ve süresiz yayınları edinme koşullarımız fiilen engellenmiş durumda. Ailelerimizden, arkadaşlarımızdan, avukatlarımızdan ziyaret veya posta yoluyla gelen hiçbir yayın (kitap, dergi, gazete, broşür…) bize verilmiyor. Sohbet ve spor programları yeteri kadar uygulanmadığı gibi keyfi gerekçelerle iptal ediliyor. Açık görüş haftalarında ise kurslar dahil hiçbir faaliyete çıkarılmıyoruz. Haftada bir saat uygulanması gereken spor faaliyetlerine ocak, şubat ayları boyunca sadece bir kez çıkarıldık.

OHAL ile birlikte daha önce ayda bir yaptığımız açık ziyaretlerimiz iki ayda bir sefere indirildi. Hastane sevklerimizin gecikmesi, gerekli prosedürlerin eksik yapılması, kelepçeli muayene dayatmaları, gerekli tetkiklerin yapılması,  ya da eksik yapılması nedeniyle tedavi olma olanakları ortadan kaldırılmakta ya da geciktirilmektedir.

Ocak-şubat 2017 tarihleri arasında yaşadığımız sorunlardan bazılarını şöyle ifade edebiliriz:

SAĞLIK SORUNLARIMIZA DAİR

1- Kemal Tufan arkadaşımızda düzenli olarak tetkikleri yapılması gereken her biri kronik olan Hepatit-B, bronşit ve eklem romatizması rahatsızlığı mevcuttur. Tetkiklerinin düzenli yapılması nedeniyle hastalıklarının hangi aşamada olduğuna dair bir bilgiye de sahip değildir. Muayene için hastaneye götürüldüğünde ise kelepçeli muayene dayatılarak tedavisi engelleniyor. Arkadaşımız dişlerinden ciddi şekilde sorun yaşamaktadır. Damaklarında iltihaplanma vardır ve eksik dişlerinin yapılması gerekmektedir. Fakat kelepçeli muayene dayatıldığı için tedavi engellenmektedir. Yaklaşık bir yıldır kalça kemiklerinde, dizlerinde ve kasıklarında nükseden ağrılar mevcuttur. Son zamanlarda ağrıları arttı ve de sıklaştı. Ağrılarına eşlik eder şekilde sol kulağında sürekli çınlama, sol göz kapağında tik oluştu. Aynı zamanda kalp ağrıları yaşamaya başladı.

2- Kırıkkale F tipi hapishane idaresi dış hastane sevklerinde muayene, tetkik ve randevu işlemlerini yapması için sağlıkçı, gardiyan, memur görevlendirmektedir. Bu tür işlemleri Ankara hastaneleri için Sincan F Tipi Hapishanesinden gelen sağlıkçı gardiyanların yapacağı söylenmesine rağmen ilgili memurlar çoğu zaman ‘Bizim işimiz değil. Cezaevi idaresine söyleyin size sağlıkçı göndersinler. Bizi ilgilendirmez’ diyerek ya muayene tetkik işlemlerini yapmamakta ya da eksik yaparak acil tetkikler için dahi 3-4 ayı bulan ileri tarihlere randevular almaktadırlar. Bu durumda fiili olarak tedavimiz engellenmektedir.
Bir buçuk yılı aşkın süredir otoimmun hepatit rahatsızlığına bağlı siroz şüphesi nedeniyle arkadaşımız Resul Kocatürk’ün Ankara Numune ve Araştırma Hastanesinde muayene ve tetkikleri yapılmaktadır. Ancak arkadaşımızın muayenesi ve tetkikleri çeşitli nedenlerle çoğu zaman aksatılarak engellenmektedir.

Son olarak 30/01/2017 tarihinde daha önce verilen kolonoskopi tetkiki randevusu için Ankara Numune Hastanesine götürülmüş fakat randevu saati geçtiği gerekçe gösterilerek tetkik yapılmadan hapishaneye geri getirilmiştir.
Acil olarak teşhisin yapılması ve bir an önce tedaviye başlanması gibi durum varken ve sabah saatlerine alınan randevuya yetiştirilmediğini bilen ilgili sağlık memuru, normal şartlarda en fazla bir ay sonrasına alınan tetkik randevusunu üç buçuk ay gibi ileri bir tarihe almıştır. Bu şekilde bilinçli olarak teşhisin geciktirilmesi ve arkadaşımızın tedavisinin engellenmesi amaçlanmaktadır.

İlgili yasalar çerçevesinde yayımlanan kitap, dergi, gazete, ve diğer yayınlara ulaşmak gibi temel haklarımız cezaevi eğitim kurulu tarafından alınan 23/11/2016 tarih ve 2016/287 No’lu kararla adımıza gönderilen yayınlara el konulmaya başlandı. Bize verilmeyen kitap, dergi, gazete vb. yayınlar hakkında Resul Kocatürk’ün infaz hakimliğine yapmış olduğu itiraz 10/01/2017 tarih ve 2017/30 No’lu kararı ile reddedildi. Bu karara karşı Ağır Ceza Mahkemesine yaptığı itiraz 16/02/2017 tarih ve 2017/203 kararı ile reddedilerek hapishane idaresinin hak ihlali arınmış oldu.

YAYINLARIN ENGELLENMESİNE DAİR

1- Resul Kocatürk’e posta ile gelen Umut  Gazetesinin 10 sayısı ve “Devrimci Kültür” isimli broşür “Faşizme Cepheden Yazılar” isimli bir kitap mahkemece yasaklama kararı olmamasına rağmen eğitim kurulunun 02/01/2017 tarih 2017/100 No’lu kararıyla el konularak kendisine verilmedi.

2- Erdi Sidol’e gelen 10 kitap, Yılmaz Karaslan’a gelen 8 kitap, Mustafa Kocatük’e gelen 4 adet kitap, Umut gazetesinin 6 sayısı hapishane idaresi tarafından verilmedi.

3- Murat Karayel’e posta ile gelen Odak dergisi eğitim kurulunun 24/11/2016 tarih ve 2016/287 kararı ile kendisine verilmedi.
HABERLEŞMEYE DAİR

1- Tekirdağ 2 No’lu F Tipinde kalan Emre Solcan tarafından gönderilen mektup disiplin kurulunun 04/01/2017 tarih ve 2017/8 sayılı kararı ile “Örgütsel içerikli haberleşme” iddiasıyla Süleyman Yılmaz Bulduruç’a verilmedi. Bu konuda infaz hakimliğine yapılan itiraz her zamanki gibi reddedildi.

DİSİPLİN CEZALARINA DAİR

1-Zeynel Karabulut’a 2016/332 dosya 28/07/2016 tarihinde sonuçlanan 1 ay “Ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma” cezası 11/01/2017 tarihinde infaz edildi. Ayrıca 2016/357 dosya 12/08/2016 tarihinde sonuçlanan 1 ay “bazı etkinliklerden alıkoyma” cezası ise 14/02/2017 tarihinden itibaren infaz edilmeye başlandı.

2-Selçuk Çelik’e verilen hücre cezası, açık görüşe iki gün kala infaz edilerek açık görüş hakkı gasbedildi.

DİĞER SORUNLARA DAİR

1-11/01/2017 tarihinde Ankara-Sincan’da duruşması olan Selçuk Çelik, askerin keyfi tutumu nedeniyle mahkemeye götürülmeyerek savunma hakkı engellendi.

2- 30/01/2017 tarihinde olan duruşmaya Selçuk Çelik ve Erdi Sidal personel yetersizliği gerekçesiyle götürülmediler.

3- 22/11/2016 tarihinde çıkarılan KHK’ye istinaden idare ve gözlem kurulu 22/11/2016 tarih ve 2016/1453 sayılı kararıyla Cihat Özdemir’in AÖF sınavlarına girmesi engellendi. Bu konuda İnfaz Hakimliğine ve ardından Ağır Ceza Mahkemesine yaptığı itirazlar reddedildi.

4- Üç kişinin kalacağı şekilde düzenlenmiş hücrelere 15 Temmuz sonrası yapılan tutuklamalarla birlikte dört, beş, altı kişi konulmasına rağmen hücrelerde ek ranza vb. hiçbir düzenleme yapılmadığından tutsaklar yerde yatmak zorunda bırakılmaktadır.

Selam ve sevgilerimizi sunuyoruz…

Hoşçakalın…

Evrensel– 21.02.2017

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.566 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: