CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kadın Mahpusun “Askerlerin Yanında Soyunmaları İstendi” iddiası

‘ASKERLERİN YANINDA SOYUNMALARI İSTENDİ’

Cezaevinde merkezi ısıtma olmadığı için koğuşlarda soba kullanıldığını söyleyen Özbek, ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamaları için kadın tutuklulara, cezaevi idaresi tarafından günlük bir odun verildiğine dikkat çekti. Özbek, cezaevinde kalan ve göğsünde kist olan bir kadın hükümlünün tedavi için sevk edildiği Tarsus Devlet Hastanesi’nde askerlerin yanında muayene olmayı kabul etmediği için doktorun hakaretine maruz kaldığını söyledi. Özbek, kadın tutuklunun röntgen çekimi için götürüldüğü bir odada, askerlerin yanında soyunması istendiği, bunu kabul etmediği için kadın tutuklunun doktorun sözlü tacizine maruz kaldığını, bu nedenle tedavi olmadan cezaevine geri gönderildiğini aktardı.

ADALET BAKANLIĞI’NA BAŞVURU

Tutuklular, cezaevinde yaşanan keyfi uygulama ve hak ihlallerine karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunduğunu aktaran Özbek, yakınlarıyla görüşmeyen ailelerin, tutukluların can güvenliğinden endişelendiğini söyledi. Özbek, cezaevindeki keyfi uygulamalar ve baskılara karşı cezaevi idaresi hakkında Adalet Bakanlığı’na şikâyette bulunduğunu sözlerine ekledi.

Hak ihlallerine karşı kadın tutukluların görüşe çıkmama kararı aldığı Tarsus C Tipi Kadın Cezaevi’nden hastaneye sevk edilen bir kadının, doktor tarafından askerlerin yanında soyunmaya zorlandığı, karşı çıkınca doktorun sözlü tacizi ve hareketine maruz kaldığı ileri sürüldü.

Mersin Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan kadın tutuklu ve hükümlüler cezaevinde yaşanan hak ihlallerini protesto etmek için aile ve avukat görüşlerine çıkmama kararı aldı. Kadın tutuklu ve hükümlüler, cezaevinde yaşadıklarını kendileriyle görüşmeye gelen Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi Avukat Gülşen Özbek’e anlattı.

Kadın tutukluların, cezaevi idaresi tarafından ajanlaştırmaya zorlandığını aktaran Özbek, cezaevi müdürünün odasına çağrılan bazı kadın tutuklulara, burada bekleyen polisler tarafından “Sen bize yardımcı ol biz de sana” teklifinde bulunarak, ajanlık yapmaları için baskı yapıldığını aktardı. Sayım için kadın tutukluların kaldığı odalara erkek gardiyanların geldiğini ifade eden Özbek, bunu kabul etmeyen kadın tutuklular hakkında cezaevi idaresinin soruşturma açtığını, bazı kadın tutuklulara 2 ay iletişim ve görüş cezası verildiğini belirtti.

DİHaber 08.02.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.566 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: