CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Omuriliğinde 8 fıtık tespit edilen mahpusun tedavisi yapılmıyor”

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde tedavisi engellenen hasta tutuklu Zübeyde Aydın, omuriliğinde 8 ayrı noktada oluşan fıtıktan dolayı ayakta durmakta dahi zorlanıyor. Anne Cemile Aydın, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Mardin’de 4 yıl önce “Örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklanan Zübeyde Aydın tutuklu bulunduğu Aliağa Şakran Kadın Kaplı Cezaevine mide rahatsızlığı, omuriliğinde 8 ayrı noktada fıtık oluşumu gibi birçok hastalıkla boğuşuyor. Cezaevi yönetiminin son zamanlarda tedaviye engel çıkardığını belirten Cemile Aydın, kızının durumunun dittikçe kötüye gittiğini söyledi.

‘AYAKTA DURMAKTA ZORLANIYOR’

Kızının omuriliğinde 8 ayrı noktada oluşan fıtıktan kaynaklı fizik tedavi görmesi gerektiğini vurgulayan anne Aydın, “Kızım tedavi edilmediğinden kaynaklı sol bacağı gittikçe zayıflamış durumda ve ayakta durmakta da zorluk çekiyor. Aynı zamanda kızımda mide rahatsızlığı olduğundan diyetlik yemeklerin verilmesi lazım. Fakat cezaevi şartları mide rahatsızlığı için hiç iyi bir ortam değil. Kızım doktora uzun süredir sevki dahi çıkartılmıyor” dedi.

‘ASKERLER EŞLİĞİNDE MUAYENE YAPILMAK İSTENİYOR’

Asker gözetiminde tedaviyi reddettiği için tedavinin yarım kaldığını belirten Aydın, “Askerler muayene odasından çıkmamakta diretmişler. Kızım ‘askerler çıkmadan muayene olmayız’ demiş ama askerler ‘ancak arkamızı döneriz odadan çıkamayız’ diye cevap vermiş. Aynı zamanda kelepçeli tedaviyi dayatıyorlar. Kızımda bu durumu kabul etmediğinden dolayı muayene etmeden cezaevine geri götürmüşler” diye konuştu.

‘OHAL BAHANE EDİLEREK İLAÇ VERİLMİYOR’

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana cezaevi idaresinin OHAL’i bahanesiyle ilaç vermediklerini ifade eden Aydın, “Ağrı kesici de verilmediğinden kaynaklı ağrıları işkenceye dönüşmüş durumda. Hasta tutsaklara sürekli bu şekilde engeller çıkartmaktadırlar” diye belirtti. Aydın, aynı zamanda kitap ve elbiselerin de engellendiğini söyledi.

‘ÇIPLAK ARAMA DAYATILIYOR’

Görüşçülere çıplak aramanın dayatıldığını da sözlerine ekleyen anne Aydın, şöyle devam etti: “Çoraplarımızı bile ayaklarımızdan çıkartıyorlar. İç çamaşırlara dahi bakıyorlar. Görüşe ayrılan zamanımızın 15 dakikası ince aramada geçiyor.” En son Ocak ayında yaptığı açık görüşmede kadın ve erkek gardiyanların tutukluları çekiştirerek görüş salonundan çıkarıldığını aktaran Aydın, şunları söyledi: “Elektriği kapatarak bize de bağırmaya başladılar. Tutsakların sürekli bağrışmaları geliyordu onlara ne yaptıklarını artık bilmiyoruz. Telefon görüşmelerinde de tutsaklar bize yaşadıklarını anlatamıyor. Bu zulmün tutuklular üzerinde bitmesini istiyoruz.”

‘CEZAEVLERİNDE KATLİAM YAPILMAK İSTENİYOR’

Adalet Bakanlığı ve Uluslararası İnsan Hakları Örgütlerine çağrıda bulunan Aydın, “Cezaevlerin de katliam yapmak istiyorlar. Cezaevlerinde bulunan hasta tutsakların durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor. Hasta tutsaklar biran önce tedavi edilmesi için serbest bırakılması gerekiyor” dedi.

Telefonla ulaştığımız cezaevi yetkilileri konu hakkında bilgi veremeyeceklerini belirterek, “Konu hakkında savcılıkla görüşün” yanıtı verdi.

DİHA 23.01.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.594 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: