CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

” İki eli olmayan hasta mahpus Aktaş’a bağcık işkencesi!”

Her iki eli olmayan hasta tutuklu Ergin Aktaş’ın cezaevi koşulları nedeniyle vücudunun çeşitli bölgelerinde mantar hastalığı oluştuğunu belirten Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi’nden Selma Altan, elleri olmamasından kaynaklı ayakkabı bağcıklarını çözemeyen Aktaş’ın hastaneye sevkinin ise “Şahıs istememiştir” denilerek engellendiğini kaydetti.

İzmir Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’nde Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “Cezaevinde tek başına kalamaz” raporuna rağmen hücrede tutulan ve her iki eli olmayan Koah hastası tutuklu Ergin Aktaş, ayakkabı bağcıklarını çözemediği için hastaneye götürülmüyor. Aktaş ile görüşen heyette yer alan Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi’nden Selma Altan, cezaevinin uygulamalarını dihaber’e anlattı.

‘2 AYDIR DİŞ AĞRISI ÇEKİYOR’

Cezaevinde Aktaş ile ilgilenmesi gereken 3 hasta bakıcının bulunduğunu belirten Altan, “Bu hasta bakıcıları Ergin’in sadece yemeğini masaya getirip bırakmakta. Başka hiçbir yardımda bulunmuyorlar. Ergin’in hücresine geldiklerinde ise kaba davranıyorlar” dedi.

Yaklaşık 2 aydır diş ağrısı çeken Aktaş’ın kontrollerinin sağlıksız bir şekilde hücrenin bulunduğu koridorda yapıldığını aktaran Altan, hastaneye sevki çıkarıldığını halde götürülmediğini söyledi.

‘NEFES ALMAKTA ZORLANIYOR’

Aktaş’ın Menemen Cezaevi’nde Koah hastalığına yakalandığını anımsatan Altan, şöyle devam etti: “Ergin’in bulunduğu hücrede hava sirkülasyonu olmadığından nefes almakta zorlanıyor ve hastalığı daha da ileriye gitmiş durumda. Ergin’in Koah hastası olduğu halde hastalığı bugün takip edilmemektedir.” Aynı zamanda Aktaş’ın hücresinin bulunduğu koridorda akıl ve ruh sağlığı yerinde olmayan adli tutukluların da bulunduğunu belirten Altan, hücrenin sürekli bu tutuklular ve gardiyanlar tarafından gözetlendiğini aktardı.

VÜCUDUNDA MANTAR HASTALIĞI DA OLUŞTU!

26 Nisan 2016 tarihinden bu yana hücreye sıcak su verilmemesinden kaynaklı Aktaş’ın soğuk su ile duş aldığını ve bunun ise hastalığını tetiklediğini vurgulayan Altan, “Cezaevi idaresi tarafından Aktaş’a tuvaletten bozma ve toplu olarak kullanılan bir banyo gösterilmiş. Ayrıca banyo ihtiyacının gardiyanların gözetiminde yapılması dayatılıyor. Hepatit C ve deri hastalıkları bulunan hasta tutuklularla birlikte Aktaş’ın duş alması dayatılmaktadır. Ergin’in iki eli olmaması ve soğuk su ile duş almak zorunda bırakılmasından kaynaklı vücudunun belirli bölümlerinin hijyenini sağlayamadığından dolayı vücudunun belirli yerlerinde mantar hastalığı oluşmuş durumdadır” diye konuştu.

BAĞCIK İŞKENCESİ!

Aktaş’ın havalandırmaya üst araması yapılarak getirilip götürüldüğünü söyleyen Altan, şunları aktardı: “Her havalandırmaya çıkarıldığında elleri olmadığından kaynaklı bağcıklı ayakkabılarını sürekli çıkarıp giyememektedir. Ergin bağcıklarını çözemediği için havalandırmaya çıkamıyor. Hastane sevkleri ise cezaevi idaresi tarafından ‘şahıs istememiştir’ şeklinde tutuklara geçirilmiş. Bu tutanaklar gerçeği yansıtmamaktadır. Terlik giyilmesine de izin verilmemektedir. İki eli olmayan bir tutsak için bu uygulama işkencedir.”

Aktaş’ın mektuplarının da cezaevi idaresi tarafından “sakıncalı” gerekçesiyle el konulduğunu ifade eden Altan, Aktaş’ın Karşıyaka İnfaz Hakimliği’ne yazdığı dilekçelerinin ise ‘İlgili makama gönderilmemesine karar verildi” denilerek engellendiğini söyledi.
Aktaş’a aynı zamanda istediği gazete ve yayınların verilmediğini belirten Altan, Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin ise “sakıncalı” olduğu gerekçesiyle verilmemesi yönünde bir kararın çıkarıldığını dile getirildi.

Altan, Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi olarak yetkilileri göreve çağırdı.

DİHA 16.01.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: