CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta Mahpuslara Çift Kelepçe Uygulaması

HASTA TUTSAKLARA ÇİFT KELEPÇE UYGULAMASI

Cezaevinde bir çok tutuklunun kronik hastalığının olduğuna dikkat çeken Güneş, şöyle devam etti: “Hastane gidiş gelişlerde tutsaklara çift kelepçe dayatması yapılıyor. Tutsaklar ise çift kelepçe uygulaması kabul etmiyor. Durumu ciddi olan hasta tutsaklar olmasına rağmen idare bu tutumundan vazgeçmiyor. Tutsaklar çift kelepçe uygulaması kalkmadığı taktirde hastaneye gitmeyeceklerini ve bunu protesto edeceklerini bize belirtiler.”

Ödemiş Cezaevi’ne görüşe giden tutuklu ailelerin çıplak aramaya maruz kaldığını belirten avukat Yunus Emre Güneş, “Ailelere tacize varan bir yaklaşım söz konusu. Görüşçülerin iç çamaşırları dahi tahrik edici bir şekilde aranıyor. Bunu kabul etmeyenlere ise görüş yasağı veriliyor” dedi.

Olağanüstü Hal (OHAL) ilanından sonra cezaevlerinde adeta tavan yapan baskı, hak ihlalleri ve keyfi uygulamalara her geçen gün yenisi ekleniyor. 4 Ocak’ta Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’ni ziyaret eden Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlardan Yunus Emre Güneş ve 5 Ocak’ta Şakran 4 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan tutsaklarla görüşen Vicdani Ret Derneği (VR-DER) Eşbaşkanı Gökhan Soysal, tutuklulara yönelik kötü muameleyi anlattı.

AİLELERE ÇIPLAK ARAMA DAYATMASI

Avukat Yunus Emre Güneş, Ödemiş Cezaevi’nde bulunan yakınlarını ziyaret eden ailelere hem açık hem de kapalı görüşlerde çıplak aramanın dayatıldığını belirterek, uygulamayı kabul etmeyen ailelere yaptırım olarak ise görüş yasağı uygulandığını söyledi. Tutuklu ailelerin iç çamaşırlarının dahi tahrik edici bir şekilde arandığını vurgulayan Güneş, “Ailelere tacize varan bir yaklaşım söz konusu. Görüşe gelen aileleri sindirmek ve onları bezdirmek amacıyla cezaevi idaresi tarafından uygulanan politikalardır. İnsan onuruna aykırı bir durumdur” dedi.

HASTA TUTSAKLARA ÇİFT KELEPÇE UYGULAMASI

Cezaevinde bir çok tutuklunun kronik hastalığının olduğuna dikkat çeken Güneş, şöyle devam etti: “Hastane gidiş gelişlerde tutsaklara çift kelepçe dayatması yapılıyor. Tutsaklar ise çift kelepçe uygulaması kabul etmiyor. Durumu ciddi olan hasta tutsaklar olmasına rağmen idare bu tutumundan vazgeçmiyor. Tutsaklar çift kelepçe uygulaması kalkmadığı taktirde hastaneye gitmeyeceklerini ve bunu protesto edeceklerini bize belirtiler.”

‘KOĞUŞ ARAMALARINDA PROVOKASYON GİRİŞİMİ’

Cezaevindeki PKK’li tutukluların bulunduğu koğuşların TEM polisleri, jandarma ve infaz koruma memurları tarafından arandığına dikkat çeken Güneş, “Tutsaklar bize, TEM polislerinin kendilerine tahrik edici söylemlerde bulunduğu orada provoke edici bir tutum sergiledikleri ancak kendilerinin provokasyona gelmediklerini aktardılar. Bu aramaların bu şekilde olması insan haklarına aykırı olduğu gibi hukuk açısından ise hak ihlallerini açığa çıkartmaktadır” diye konuştu. OHAL ile artan hak ihlallerinin artık son bulması gerektiğinin altını çizen Güneş, cezaevlerindeki hak ihlallerinin takipçisi olacaklarını vurguladı.

ANARŞİST TUTUKLU 28 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE

Şakran 4 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan anarşist tutuklu Umut Fırat Süvarioğulları ile görüşen Gökhan Soysal, Süvarioğulları’nın 12 Aralık 2016 tarihinden bu yana açlık grevinde olduğunu söyledi. Süvarioğulları’nın sağlık durumunun kötüye gittiğini aktaran Soysal, şunları aktardı: “Süvarioğulları bugün diğer anarşist tutuklulardan ayrı tutulmakta. Anarşist tutsak Şevket Aslan’ın yanına geçmek istiyor. Şakran’da 14 kişilik koğuşlarda 20 kişi kalmakta. Diğer anarşist tutsak Şevket Aslan ise cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin tepki göstermesinden kaynaklı gardiyanlardan tarafından darp edilmiş. Müvekkilim Şevket 1 aydır şikayette bulunmasına rağmen hala bir dönüş alamamış.”

DİHA 09.01.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.504 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: