CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Ağır hastalar ‘Kaçma şüphesi var’ gerekçesiyle tutuklandı

Tarsus’ta tutuklanan 15 HDP’liden Muzaffer Güzeler (62) ileri derecede KOAH, astım ve yüksek tansiyon hastası olmasına, Faik Altun (65) ise kalp pili taşımasına rağmen “Kaçma şüpheleri” olduğu gerekçesi ile tutuklandı. Aileler ve İHD, Güzeler ve Altun’un tutuklanmasının ölüme terk edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Mersin’in Tarsus ilçesinde Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) dönük yapılan operasyonlar kapsamında tutuklanan 15 kişi Mersin Cezaevi’ne gönderildi. Tutuklananlar arasında bulunan 65 yaşındaki Fail Altun ile 62 yaşındaki Muzaffer Güzeler, ağır hasta olarak cezaevine gönderildi.

KALP PİLİ İLE HAYATA TUTUNUYOR

Mersin Cezaevi’ne gönderilen Altun, kalp yetmezliği nedeniyle 3 ay önce geçirdiği operasyonun ardından göğsüne takılan kalp pili ile hayata tutunuyor. Tarsus’ta 3 dönem önce HDP ilçe eşbaşkanlığı yapan Altun, o dönem HDP ve demokratik kitle örgütleri tarafından düzenlenen eylemlere katılmakla suçlandı. Hakkında kısıtlılık kararı verilen dosyadaki delillerden haberi olmayan Altun, “Üzerine atılı suçlamalara dair somut delillerin bulunması, hakkındaki delillerin tamamının toplanmamış olması ve kaçma şüphesinin bulunması” gerekçesi ile tutuklandı. Altun’un eşi Remziye Altun, eşinin neden cezaevine konulduğunu bilmediğini söyledi. Eşi hakkındaki suçlamaların doğrulukla alakası olmayacağını belirten Altun, eşinin tek suçunun HDP’de daha önce yöneticilik yapmış olması olduğunu söyledi. Eşinin hastalığı nedeniyle HDP’nin çalışmalarına dahi katılamadığını belirten Altun, eşinin hastalığı nedeniyle serbest bırakılmasını istedi.

62 YAŞINDA, AĞIR HASTA AMA ‘KAÇMA ŞÜPHESİ VAR’

Yine aynı cezaevine gönderilen ileri derecede KOAH, astım ve yüksek tansiyon hastası Muzaffer Güzeler de, hastalıkları nedeniyle gürültülü ve tozlu yerlerde duramıyor. 10 farklı ilaç kullanmak zorunda olan Güzeler hakkında da önceki yıllarda Tarsus’ta farklı tarihlerde yapılan kepenk kapatma eylemlerin gerekçe gösterildiği öğrenilirken, Güzeler hakkında da “Kaçma Şüphesi” olduğuna mahkemece yer verildi. Güzeler’in oğlu İbrahim Güzeler, babasının serbest bırakılmasını istedi. Babasının HDP’de yıllarca saymanlık görevi yaptığını ve uzun zamandır hastalığı nedeniyle çalışamadığını belirten Güzeler, babasının 62 yaşında olduğunu ve üzerine atılı suçları işlemesinin mümkün olmadığını ancak “Örgüt üyeliği” ile suçlandığını kaydetti. Babasının cezaevinde yaşama şansı olmadığını belirten Güzeler, babasının cezaevinde tutuluyor olmasının bile Türkiye için utanç verici bir durum olduğunu kaydetti.

‘ÖLÜME TERK EDİLDİLER’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Tarsus Şube Başkanı Avk. Yılmaz Talay, Tarsus’ta tutuklanan 15 kişinin üzerine atılı suçlamalarda somut tek delil olmadığını ifade etti. Talay, somut delil olması durumunda bile sanıklar hakkında verilecek kararda kişilerin hastalık veya varsa özel durumlarının mahkemeler tarafından gözönünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Talay, Altun ve Güzeler’in sağlık durumlarının cezaevinde kalmaya uygun olmadığı gibi yaşları ve sağlık sorunlarının kaçma şüphesini de içermediğini belirterek, tutuklanma kararının yanlış olduğunu vurguladı. Talay, Güzeler ve Altun için cezaevinde tutulmalarının ölüme terk etmekle eşdeğer olduğunu söyledi.

‘TÜRKİYE’NİN KARNESİ KABARIK’

Cezaevlerinde bulunan bine yakın hasta tutuklu bulunduğunu ve sayılarının her geçen gün artmaya devam ettiğini belirten Talay, Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmeleri yerine getirmesini ve hasta tutukluları serbest bırakılmasını istedi. Türkiye’nin cezaevlerinde tutulan hasta tutukluların yaşam hakkının ihlal edilmesinde karnesinin kabarık olduğunu dile getiren Talay, Türkiye’nin daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından defalarca mahkum edildiğini hatırlattı.

DİHA 30.12.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 30 Aralık 2016 by in Hapishanede Hasta Hakları, Hapisteki Hastalar and tagged , , , , .

Sayaç

  • 276.346 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: