CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Mahpuslardan Kırıkkale Hapishanesi ile Llgili Hak İhlalleri Raporu

Hastaneye yapılan sevklerimiz ise geciktirilmekte ve muayene sırasında kelepçe açılmaması ya da askerlerin muayene odasını terk etmemesi tedavimizi engellemektedir.

Sermaye devletinin siyasi tutsaklara saldırıları artarak sürüyor. Siyasi tutsakların kaldığı Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde de baskılar ve saldırılar sürerken, buradaki tutsaklar Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan hak ihlalleri raporu hazırladı.

Raporda tutsakların eğitim hakkının gasp edildiği, dışarıdan yayın alınmadığı, görüş haklarının kısıtlandığı, mektuplarının geciktirildiği, baskın aramalarla hücrelerin talan edildiği yer alıyor.

Tutsakların Özgür Gelecek’le paylaştığı hak ihlalleri raporu şu şekilde:

Bizler Kırıkkale F Tipi Hapishane’de bulunan Tutsak Partizanlar olarak, farklı yapılardan devrimci tutsaklar ile birlikte hazırladığımız, 2016 yılı Ekim-Kasım-Aralık aylarında maruz kaldığımız keyfi uygulamalar ve hak ihlallerinin kısa dökümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Kırıkkale F Tipi Hapishane’de maruz kaldığımız hak ihlalleri ve keyfi uygulamalar, olağanüstü hal süresinin uzatılması ve çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile artmaktadır. Bu çerçevede Kırıkkale F Tipi Hapishane’nin 22/11/2016 tarihli 2016/1453 kararının tebliği ve 22 Kasım 2016 günü Resmi Gazetenin 29896 sayılı Kanun tebliği ile, 22 Kasım 2016 günü Resmi Gazetenin 29896 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (Karar sayısı: KHK/677)’nin sınavlara ilişkin tedbirler bölümü 4. Maddesine dayanarak; “terör örgütü üyeliği ve ya bu örgütlerin faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlar sebebiyle tutuklu ve ya hükümlü olarak ceza infaz kurumunda bulunanlar… Açık Öğretim Ortaokul, Açık Öğretim Lisesi, Uzaktan Eğitim Fakültesi, örgün ve yaygın eğitim ve Açık Öğretim Fakültesine devam eden… hükümlü ve tutukluların olağanüstü hal sürecince sınavlara katılmalarına” şeklinde karar alınarak, eğitim hakkımız gasp edilmiştir.

Kırıkkale F Tipi Hapishanesinin 24/11/2016 tarih ve 2016/287 karar ile kimi tutsaklara tebliğ ettiği,  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 66708689/204/99.E.3196/13111 sayılı ve 16/11/2016 tarihli ders kitapları ve diğer yazısında, 5275 sayılı kanunun 62. Maddesini gerekçe göstererek, on maddede sıraladığı kararda; tarafımıza avukat, ziyaretçi, PTT ve ya kargo yoluyla gelen kitap, dergi, broşür vs. hiçbir yayının tarafımıza verilmemesini, TCK, CMK ve ya OHAL kararnamesi gibi yazı, yasa ya da kararnamelerin temini için ancak emanet para hesabımızdan ücretinin karşılanarak temin edebileceğimizi bildirmiş, kitap ve çeşitli yayın organlarını okumamız bu şekilde gasp edilmiştir.

Aylık olarak gerçekleşen açık ziyaretimiz, OHAL çerçevesi ve güvenlik gerekçeleri öne sürülerek iki ayda bir yaptırılarak, açık ziyaretlerimiz engellenmiştir. Daha önce açık görüş yaptığımız hafta boyunca yaptırılmayan sohbet ve spor hakkımız, açık görüş yapmadığımız ayın haftası boyunca da sohbet ve spor hakkımız, atölye ve kurs etkinliği ile genişletilerek yaptırılmamaktadır. Ayrıca kimi günlerde keyfi nedenlerle çıkarılmadığımız kurs etkinliği, hapishane idaresi tarafından çıkarılmış gösterilerek kayda alınmıştır. Bazı sohbet ve kurs etkinliklerinin günleri çakışmasından dolayı, günlerin değiştirilmesine yönelik hapishane idaresine verdiğimiz dilekçelere cevap verilmemektedir.

Hapishane hücreleri ve hücrelerde bulunan temel ihtiyaç malzemeleri üç kişinin kalmasına yönelik olmasına rağmen, kimi hücrelerde arkadaşlarımız sayısal olarak fazla olması, bazı arkadaşlarımızın yerde yatmasına ve diğer ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden olmaktadır. Bu konuda ortaya çıkan sorunların giderileceği söylenmesine rağmen pratik bir adım atılmamıştır.

Hastaneye yapılan sevklerimiz ise geciktirilmekte ve muayene sırasında kelepçe açılmaması ya da askerlerin muayene odasını terk etmemesi tedavimizi engellemektedir. Arkadaşımız Sadık Sabancılar 31/10/2016 tarihinde sevk edildiği Kulak-Burun-Boğaz kliniğinde, muayene yapacak olan doktorun baş hekimin talimatını göstererek kelepçeli muayene dayatmış, arkadaşımız bu şekilde yapılacak olan muayeneyi kabul etmeyince tedavisi yapılmamıştır. Sinan Akbayır arkadaşımız Temmuz ayından bu yana devam eden tetkik tedavi süreci sonunda, Kasım ayında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesine sevk edilmiş, burada yapılacak muayene sırasında askerler muayene odasını terk etmediği için tedavi olamadan hapishaneye getirilmiştir. Kemal Tufan arkadaşımız bir ay önce hastaneye sevk edilmesine rağmen sevki gerçekleşmemiştir. Cihat Özdemir arkadaşımızın kulağında kan gelmesine ve akıntı olmasına rağmen bir ay geçtikten sonra ancak hastaneye götürülmüştür. Resul Kocatürk arkadaşımızın hastane sevkleri geciktirilmekte, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sürmekte olan Guatr tedavisi temelinde Kasım ayının ilk haftasında randevuya götürülmesi gerekirken halen götürülmeyerek tedavisi engellenmektedir. Yine akciğerinde yaşadığı sağlık sorunuyla ilgili 08/11/2016 tarihinde Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde ilaçlı tomografi tetkiki yapılmış, fakat tüm ısrarlarına ve yazdığı iki dilekçeye rağmen bu tarihe kadar tomografi raporu alınarak ilgili doktora gösterilmediğinden tedavisi geciktirilmektedir. Ayrıca yazdığımız dilekçeler sonucunda hapishane revirine zamanında çıkarılmadığımız gibi, dilekçe yoluyla talep ettiğimiz ilaçlar da tarafımıza verilmemektedir.

Hastane ve adliye sevklerimiz sırasında, ring aracında taciz amaçlı duran kameranın kapatılmasından dolayı, hapishane idaresi tarafında hakkımızda disiplin cezaları verilmektedir. Bu kapsamda Cihat Özdemir’e 01/11/2016, 10/11/2016, 11/112016 tarihli infaz hâkimliği kararlarıyla ayrı ayrı 5’er günlük hücreye konma cezası ve 2 ay ziyaret cezası verilmiştir. Aynı nedenler ile, Yılmaz Karaaslan’a 01/11/2016 tarihli infaz hakimliği kararıyla 5 gün hücreye koyma cezası verilmiş, Selçuk Çelik’e 29/112016 tarihli infaz hakimliği kararıyla 6 gün hücreye koyma cezası verilmiş, Sinan Akbayır’a ise hücre cezası istemiyle soruşturma açılmıştır.

Maruz kaldığımız keyfi uygulamalarla hak ihlallerini mektup aracılığıyla dışarıdaki kurum ve arkadaşlarımızla paylaşmamız, aynı zamanda bu ve benzeri içerikte almakta olduğumuz mektuplar engellenmekte ve dışarıdan gelenler tarafımıza verilmemektedir. Bu çerçevede Zeynel Karabulut tarafından Halkların Demokratik Partisi’ne gönderdiği mektup ise 21/11/2016 tarihli 2016/451 karar ile BirGün gazetesine gönderdiği mektup ise 22/11/2016 tarihli 2016/4552 karar ile, hapishane idaresi tarafından mektupların gönderilmemesine yönlü karar almıştır. Ayrıca Sinan Akbayır’ın ziyaret esnasında ailesine verilmesi için idareye verdiği birikmiş mektupları, hiçbir açıklama yapılmadan 2.5 ay bekletildikten sonra kendisine iade edilmiştir. 06/12/2016 günü Kemal Tufan HDP cezaevi komisyonundan iki milletvekili ile görüşmüş görüşmeden sonra hücreye giderken, görüştüğü milletvekillerinin sadece isimlerinin ve telefon numaralarının yazılı olduğu kağıda gardiyanlar tarafından el konuşulmuştur.

Yine uzun bir süredir düzenli olarak aldığımız devrimci basın (dergi, gazete vb.) hiç biri tarafımıza verilmemeye başlanmıştır.

Aylık olarak gerçekleştirilen genel aramaların dışında, haftalık olarak düzenli periyotlarla yapılan baskın aramalar, tutsaklar üzerinde baskı ve sindirme unsuru olarak kullanılmaktadır. Ayrıca baskın aramalarda keyfi nedenler öne sürülerek provokatif zemin yaratılmak istenmektedir.

Selam ve sevgilerimizi gönderiyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

 

Kızıl Bayrak 25.12.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.585 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: