CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Fatma Bayar’ın durumu her geçen gün kötüleşiyor”

Agirî’de HPG’liler ile askerler arasında çıkan çatışmanın ardından kaldıkları yaylaya yapılan baskında gözaltına alınan kronik mide hastası Fatma Bayar, hiçbir delil olmamasına rağmen tutuklandı.

Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesine yönelik operasyonu “İşte Gever’e ‘gizli’ operasyon belgesi” başlıklı haberi ile kamuoyuna duyurduğu için 14 Mayıs’ta tutuklanan muhabirimiz Şermin Soydan, Oltu Cezaevi’nden gönderdiği mektupla Agirî’ye (Ağrı) bağlı Cumaçay bölgesinde 20 Ağustos günü HPG’liler ile askerler arasında çıkan çatışmanın ardından bölgede bulunan Kaniya Xatûnê Zozan’ına (Kandil Yaylası) baskın yapan askerlerce gözaltına alındıktan sonra tutuklanan hasta tutsak Fatma Bayar’ın (59) durumuna dikkat çekti. Bayar’ın yayladaki 3 kişiyle birlikte gözaltına alındıktan sonra 6 gün boyunca İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğunu yazan Soydan, “Örgüte yardım ve yataklık etmek” iddiasıyla tutuklanan Bayar’ın önce Ağrı M Tipi Cezaevi’ne götürüldüğünü, ardından ise Erzurum Oltu Cezaevi’ne sürgün edildiğini belirtti. Bayar’ın dosyasında hiçbir somut delil bulunmadığını belirten Soydan, “Bayar’ın yaşadığı Kaniya Xatûnê Yaylası’nda çatışmalar akşamüstü başlıyor. Çatışmalar aslında Bayar’ın yaşadığı yayladan uzakta olduğu için sadece sesler geliyor. Çatışmanın şiddetlenmesiyle çok sayıda helikopter ve kobra Bayar’ın yaşadığı yayladaki yurttaşların üzerine kurşun yağdırıyor. Yaylada çatışma yaşandığını duyan Bayar’ın akrabaları ise yardımına koşunca onlar da orada askerler tarafından darp edilerek gözaltına alınıyor. Hatta yaka paça gözaltına alınıp darp edilenlerden biri de Bayar’ın oğlu Tekin Bayar” dedi.

Sağlık durumu her geçen gün kötüleşiyor

59 yaşındaki kronik mide hastası Bayar’ın gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Ağrı Emniyet Müdürlüğü ve savcılık sorgusu sırasında hakarete uğradığını belirten Soydan, “Kendisine sürekli olarak , ‘Teröristleri gördün mü, onlara kavurma verdin mi, onlar sana ne poşeti verdi?’ gibi sorular sorularak, çeşitli suçlamalar yöneltilmiş” diye anlattı. Bayar’ın polis sorgusu sırasında hiç kullanmadığı ifadelerin tutanağa geçirildiğini, ardından hiçbir delil olmadan sevk edildiği mahkemece tutuklandığını anlatan Soydan, 2 kez mide ameliyatı olan Bayar’ın sağlık durumunun her geçen gün kötüleştiğini belirtti.

Aynı dosyadan eşi de tutuklandı

Aynı dosyadan yaklaşık 1 hafta öncede babası Abdulrezzak Bayar’ın (60) tutuklandığını söyleyen Bayar’ın oğlu Tekin Bayar ise, “Annem yetmezmiş gibi bir de gelip babamı aldılar aynı dosyadan” dedi. Annesinin hiç Türkçe bilmediğini ifade eden Bayar, “Öyle bir dosya hazırlanmış ki içinde somut hiçbir şey bulunmuyor. Gidip inceledik avukatla. Dosyada sadece birinin yalan beyanına dayandırılarak çatışma günü bizim kaldığımız çadıra gerillaların 2 poşet getirdiği iddia ediliyor. Başka da hiçbir şey yok dosyada” diye konuştu.

Annesinin ağır hasta olduğunu söyleyen Bayar, “Doktorlar defalarca belirtmişti bize annemin sağlıklı, hijyenik bir ortamda yaşaması gerektiğini. Ama cezaevine girdikten sonra tanınmaz hale geldi. Bir deri bir kemik kalmış” diyerek, duyarlılık çağrısı yaptı.

DİHA 25.10.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.346 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: