CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Aysu Baykal’ın annesi; ‘Hayatından endişeliyim’

İşkence yok denilen Silivri 9 No’lu cezaevinde, tek böbreği olan mahkûm Aysu Baykal’ın gardiyanlar tarafından feci şekilde darp edildiği ortaya çıktı. BirGün’e konuşan Aysu Baykal’ın annesi Şadiye Baykal, kasıklarına ve beline yediği tekmeler nedeniyle kızının iki gündür kanama geçirdiğini aktardı. Anne Baykal, “Kızıma bir şey olursa bunun sorumlusu ‘işkence yok’ diyen Adalet Bakanlığı ve AKP hükümetidir” diye konuştu.

Telefonda cezaevinde işkence olduğunu aktaran Aysu Baykal’ın erkek gardiyanlar tarafından feci şekilde darp edildiği ortaya çıktı. Bu darp sonrası kanama geçiren kızından haber alamadığını belirten anne Şadiye Baykal ise çok endişeli.

Kızı Aysu Baykal ile en son 14 Ekim günü telefonda görüşen anne Baykal, “Aysu bana ‘Anne içerde durum çok vahim, işkence var bunu bilin‘ demesiyle telefonun kesilmesi bir oldu” şeklinde konuştu. Baykal, kasıklarına ve bel bölgesine yediği tekmeler nedeniyle kanama geçiren kızının hastaneye kaldırıldığını ancak doktorların “Biz burada müdahale edemeyiz, kadın doğuma götürün” uyarısına rağmen hücresine geri götürüldüğüne dikkat çekti. Cezaevini defalarca aramasına ancak hiçbir bilgi edinemediğinden yakınan anne Baykal, “Cezaevini en son dün aradım. Kızımın darp edildiğini belirtmem üzerine utanmadan bana ‘Hak etmiştir ki yapmışlar’ cevabını verdiler” dedi. Kızının arkadaşının cenazesine katıldığı gerekçesiyle tutuklandığını aktaran Baykal, “Bu nasıl bir adalettir ki cenazeye katılmak hapse atılma gerekçesi sayılabiliyor” ifadelerini kullandı. Kızının tek böbrekle hayata tutunmaya çalıştığını ifade eden acılı anne, “Aysu tek böbrekle doğdu. Yetersizlik nedeniyle bu tek böbreği de alınınca kendi böbreğimi ona verdim. Şimdi bu tek böbreği de işkencelerle yok etmek istiyorlar. Şu anda hayatından çok endişeliyim” diye feryat etti.

Birgün 17.10.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: