CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Aktaş’a AYM’den ret

Her iki eli olmayan hasta tutsak Ergin Aktaş için tedbir talepli avukat Gülizar Tuncer tarafından AYM’ye yapılan başvuru oy birliği ile reddedildi.

Menemen R Tipi Cezaevi’nde hücrede tutulan her iki eli olmayan ve Koah hastası tutsak Ergin Aktaş için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan başvuru reddedildi. Aktaş’a ilişkin 4 Ağustos günü tedbir talepli yapılan başvuruya AYM, bugüne kadar Aktaş’ın serbest bırakılması yönünde tedbir kararı vermediği gibi başvuruyu da reddetti. AYM üstelik içtüzüğün 71. Maddesi gereği usulen uyması gereken kuralları da ihlal ederek; başvuruyu Adalet Bakanlığı’na sundu. Adalet Bakanlığı’nın görüşünü aldıktan sonra başvurucu avukat Gülizar Tuncer’e görüş iletip gerekli cevap vermelerini ve ek bilgi-belge sunmalarını engelleyerek bu kararı verdi.

AYM kararını internet sitelerine dayandırdı

AYM’nin verdiği kararında Tuncer’in 4 Mayıs 2016, 13 Mayıs 2016, 16 Haziran 2016 ve 8 Ağustos 2016 tarihli dilekçelerde Aktaş’ın menemendeki son durumuna ilişkin ayrıntılı bilgilendirmelerde bulunmasına rağmen avukatların herhangi bir bilgilendirmede bulunmadığını ileri sürerek, internet sitelerinden aldığı bilgilere kararını dayandırdı. Sitelerden alınan yazılar ise Menemen R Tipi Cezaevi’ne övgüler ve Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün övücü yazılarından oluşuyor.

‘Açıkça dayanaktan yoksun’

AYM verdiği kararda, “İşkence ve kötü muamele yasağı ile bu hak bağlamında etkili başvuru hakkının ihlal edildiğine ilişkin” iddialarına, “açıkça dayanaktan yoksun olmayan ve kabul edilemezliğine karar verilmesini gerektirecek başka bir nedeni de bulunmayan başvurunun bir kısmının kabul edilebilir olduğuna karar verilmesi gerekir” ifadelerine yer verdi. “Ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine” dair iddiaya ise yanıt veren mahkeme, yanıtını Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkındaki kanunun 47’nci maddesine dayandırarak, “Başvurucunun başvuru konusu olaylara ilişkin iddialarını açıklama, dayanılan anayasa hükmünün ihlal edildiğine dair hukuki iddialarını kanıtlama, bireysel başvuru kapsamındaki haklardan hangisinin hangi nedenle ihlal edildiği ve buna ilişkin gerekçeleri ve delilleri sunma yükümlülüğü bulunmaktadır. Belirtilen koşullar yerine getirilmediği takdirde Anayasa Mahkemesi’nce başvurunun açıkça dayanaktan yoksun olduğu gerekçesi ile kabul edilemez olduğuna karar verilebilinir” değerlendirmesinde bulundu.

İşkenceyi reddetti

Heyet, yaptığı değerlendirme sonrasında oy birliği ile verdiği kararında, “İşkence ve kötü muamele yasağı ile bu hak bağlamında etkili başvuru hakkının ihlal edildiğine” iddialarının kabul edilebilir olduğuna, “Ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine” dair iddiayı ise “Açıkça dayanaktan yoksun olmasından” kaynaklı kabul edilemez olduğuna “İşkence ve kötü muamele yasağının ihlal edildiğine dair” iddianın ihlal edilmediğini ve bu iddiaya dair inceleme yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

AYM emsal karar vermedi

Tuncer, Aktaş’a ilişkin yaptıkları başvuruda emsal olarak gösterdikleri bir kararda daha önce AYM’nin ihlal tespiti yaptığı kararlardan birisi astım hastası olan bir mahkumun hücrede kalmasının nem, rutubet vb. etkenlerden ötürü aşağılayıcı muamele oluşturduğu, bir diğer emsal karar ise yine tek başına hücrede olup, tek kolunu kullanamayan bir hasta tutsakla ilgili. Aktaş’ın durumu ise her iki hasta tutsaktan daha ağır olmasına rağmen, heyet başvuruyu reddetti.

DİHA 18.10.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: