CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kıbrıs’da hapishanelerin durumu içler acısı Cezaevinin durumu içler acısı”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası genel Sekreteri Güven Bengihan, Merkezi Cezaevi’ndeki son durum ve son günlerde gündeme gelen cezaevindeki Hepatit C ve B hastası mahkûmlarla ilgili açıklama yaptı.

Bengihan, cezaevinde şu an çok ciddi bir hijyen sorunu yaşandığını kaydederek, 40 mahkuma 2 tuvalet ve 2 banyo düştüğünü söyledi.

Merkezi Cezaevi’nin 175 mahkûma göre inşa edildiğini, bugünse hem teknik hem güvenlik açısından yetersiz kaldığını vurgulayan Bengihan, şu anda cezaevinde 365 hükümlü ve hükümsüz tutuklunun bulunduğunu kaydetti.

Bengihan,“Şu an 20 kişilik koğuşlar, ranzaların ikilenmesiyle 40 kişilik olacak şekilde düzenlendi. Ancak tuvalet sayısı ve banyo sayısı iki… Bir de üstüne üstük sular da akmıyor. Böylesine sağlıksız, kötü koşullarda bulunan mahkûm ve çalışanlar, bulaşıcı hastalık konusunda çok büyük risk altındadır. Çünkü cezaevine kapasitenin çok üzerinde ve dar alanda çok fazla mahkûm var” dedi.

“Cezaevinde çok farklı sorunlar da var…”

Bengihan, cezaevinde sağlık başta olmak üzere mahkum sayısının fazla olması nedeniyle de ciddi sorunlar yaşandığını kaydetti.

Geçmiş yıllarda AIDS gibi farklı bulaşıcı hastalık taşıyan mahkumların cezaevine geldiğini anımsatan Bengihan, bu kişilerin hükümsüz tutuklu olarak ihraç edildiğini dile getirdi.

“Bina hijyen yönünden yetersiz”

Merkezi Cezaevi’nin şu anda hijyen yönünden yetersiz olduğunu kaydeden Bengihan, cezaevi çalışanlarının da güvenli bir ortamda görev yapamadığına dikkat çekti.

Bengihan, bu sebeple KTAMS olarak yeni ve çağdaş bir cezaevi yapılması için mücadele ettiklerini kaydetti.

“Hastalar ayrı bölümde tutulmalı”

Şu anda cezaevinde 4 Hepatit C ile 4 Hepatit B hastası mahkûm bulunduğunu belirten Bengihan, bu hastaların ayrı yerde tutulması gerektiğini söyledi.

Bengihan, bu mahkumlar için farklı ve ayrı bir oda bulunmadığına, diğer mahkumlarla birlikte kaldıklarına ve bunun ciddi sıkıntı yarattığına işaret etti. Bengihan, tuvalet ve hijyen sıkıntısının da ciddi boyutlara ulaştığına değinerek, bunun başka bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olduğuna dikkat çekti.

Üç hasta KKTC vatandaşı

Cezaevindeki 4 Hepatit C hastası mahkûmun 3 tanesinin KKTC vatandaşı bir tanesinin de TC vatandaşı olduğuna değinen Bengihan, KKTC vatandaşlarının ihraç edilme gibi bir durumu olmadığını kaydetti.

Geçmiş yıllarda Bakanlar Kurulu’nun meclise, ciddi sağlık problemleri yaşayan mahkûmların affa tabii tutulması için önerge götürdüğünü ve bu mahkûmların aftan yararlanarak serbest kaldığını kaydeden Bengihan, bu önergenin hemen hazırlanması ve meclise sunulması gerektiğini söyledi.

“Cezaevi doktoru orada kalmalı”

Merkezi Cezaevi’nde sürekli bir doktorun olması ve mesaisini orda yapması gerektiğini savunan Bengihan, şu anki mevcut doktorun haftada iki gün geldiğini, mahkûmların sağlık sorunlarıyla yeteri kadar ilgilenemediğini söyledi. Cezaevi Yasası’na göre doktorun belli aralıklarda mahkûmlarla ilgili sağlık raporu hazırlaması gerektiğine de değinen Bengihan, uzun bir zamandır böyle bir raporun hazırlanmadığına dikkat çekti.

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.605 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: