CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Tanrıkulu, “Aktaş koşulları çok kötü olan bir hücrede tutuluyor”

Açlık grevinde olan hasta tutsak Ergin Aktaş ve Sibel Çapraz’ı ziyaret eden heyet yaptıkları açıklamada, Türkiye cezaevlerinde hukukun uygulanmadığını ifade etti.

İzmir’de Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), HDP Hukuk ve Cezaevi Komisyonu üyesi Aysel Tuğluk ve Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) oluşan bir heyet Menemen R Tipi Cezaevinde 5 gündür açlık grevinde olan hasta tutsak Ergin Aktaş ve Sibel Çapraz’ı ziyaret etti.

‘Adalet bakanlığı sorumludur’

Ziyaretin ardından heyet adına cezaevi önünde basın açıklaması yapan TUHAD-FED İzmir şube eş başkanı Avukat Seda Tanrıkulu, Menemen R Tipi Cezaevinin şartlarının Sibel Çapraz’a uygun olmadığını belirtti. Ergin Aktaş’ın ise normal R Tipi odalarında tutulmadığını belirten Tanrıkulu, Aktaş’ın koşulları çok kötü olan bir hücrede tutulduğunu dile getirdi. Hasta tutsakların Adalet Bakanlığı’nın denetiminde ölüme terk edildiğini vurgulayan Tanrıkulu, “tutsakların hastalığından ve bulunduğu koşullardan Adalet Bakanlığı sorumludur. Adalet Bakanlığı ve Türkiye’yi denetleme yetkisi olan tüm uluslararası kuruluşlara buradan görev ve sorumluluk çağrısı yapıyoruz” diye konuştu.

‘İnsanlık onuru zedeleniyor’

Ardından konuşan HDP Hukuk ve Cezaevi Komisyonu üyesi Aysel Tuğluk ise, cezaevinde uygulanan uygulamaların insanlık dışı olduğunu ifade etti. Cezaevlerinde bir zulüm politikasının hayata geçirildiğini belirten Tuğluk, hiçbir şekilde hukukun uygulanmadığını vurguladı. Cezaevlerinin Türkiye’nin karşısında çok önemli bir mesele olarak durduğunu hatırlatan Tuğluk, hasta tutsakların özel koşullarda olması gerektiği halde hücrelerde tutulduğuna dikkat çekti. Koşulların insan onurunu zedeleyici olduğunun altını çizen Tuğluk, özel bir tecrit uygulaması olduğunu ifade etti. Aktaş ve Çapraz’ın durumunu HDP olarak CPT başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun gündemine taşıyacaklarını söyleyen Tuğluk, “Ergin ve Sibel tahliye edilmeli. Hiçbir şekilde cezaevi koşullarında kalamazlar, bu konuda kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz. Halkımızdan hasta tutsaklar için başlatılacak olan kampanyalara güç vermelerini bekliyoruz” dedi.

Konuşmalar sonrası grup cezaevi önünden ayrıldı.

DİHA 26.09.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.401 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: