CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“85 yaşındaki felçli mahpusa hapishanede kalınmaz raporu verilmiyor”

Yüksekova’da gözaltına alınan ve 2 yıldır yatağa bağımlı olarak yaşayan 85 yaşındaki Mahmut Abi için hapishanede kalınmaz raporu verilmiyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Yeşildere Mahallesi’nde 20 Eylül gecesi yapılan ev baskınında gözaltına alınan ve 2 yıldır yatağa bağımlı olarak yaşayan 85 yaşındaki Mahmut Abi, polis denetiminde Yüksekova Devlet Hastanesi’nden Van’a getirildi.

2006 yılında hakkında açılan bir davada “yardım ve yataklık” suçlamasıyla mahkeme tarafından verilen 5 yıl cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından gözaltına alındıktan sonra ilçe hastanesinde 3 gün bekletilen Abi, burada yeterli ekipman olmadığı gerekçesiyle“Hapishanede kalınamaz” raporu verilmeyip Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne polis gözetiminde sevk edildi. Hastanenin genel cerrahi servisinde polis gözetiminde tutulan Abi’nin sağlık durumunda bir değişiklik yaşanmazken, ihtiyaçları ise aile fertlerinden oluşan 4 kişi tarafından karşılanıyor.

Hapishanede kalınmaz raporu verilmiyor?

Yüksekova Devlet Hastanesi’nde yapılan tetkiklerin ardından burada heyet karşısına çıkarılan Abi için istenilen hapishanede kalınmaz raporu nöroloji uzman doktoru tarafından yeteri düzeyde teknik ekipman olmadığı gerekçesiyle onay vermedi. Van’a getirilen Abi’ye burada ise ilk etapta nöroloji uzmanı doktoru tarafından onay verilmedi. Abi, pazartesi günü yapılacak tetkiklerin ardından bir kez daha heyet karşısına çıkarılarak.

Savcının gözaltı ısrarı

Gözaltı gecesini, polisler ile savcı arasında geçen telefon diyaloğunu anlatan oğlu Kemal Abi, “Polisler 5 gün önce bizim eve baskın yaptıklarında babamın durumunu görünce savcıyı arayıp’ Savcı bey bu insan yatalaktır bunu getiremeyiz ne yapalım’ deyince savcı ise ‘ambulans isteyip gözaltına alın’ diye gözaltına alınmasının da ısrar etti. 6 gündür babam gözaltında” dedi.

“Niyetleri babamı tutuklamak”

85 yaşında yatalak bir hastanın gözaltına alınarak tutuklanmak istenmesinin ülkedeki hukuksuzluğu gözler önüne serdiğini belirten Abi, ”Her şey göz önünde olmasına rağmen hapishanede kalınamaz raporu için onay verilmiyor. Burada her şey apaçık ortada olmasına rağmen tek niyetleri babamı bu halde hapishaneye göndermek. Bu adaletsizliktir kabul edilemez. 85 yaşındaki felçli ve 4 kişinin ancak bakımını yaptığı bir insan nasıl hapishaneye gönderilir. Hangi vicdan bunu kabul eder. Bu hangi hukukta yer alır. Dünya üzerinde hiçbir yerde görülmez bir durumdur” sözleriyle tepki gösterdi.

“Boyun eğmeyeceğiz”

Babasının tutuklanması ya da serbest bırakılması halinde de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını belirten Abi, ”Babam ve babam gibi binlerce insan gözaltında tutuklu şimdi hapishanelerde. Babamı da alsalar, almasalar da bunlara karşın sessiz kalmayacağız. Bu Kürtler üzerinde uygulanan bir soykırım operasyonlarının bir devamıdır. Ne kadar gencimiz öldürseler de yaşlılarımızı öldürseler de tutuklasalar da bizler boyun eğmeyeceğiz” ifadesinde bulundu.

Yüksekova Haber 25.06.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.632 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: