CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

‘Hapishaneler için bağımsız heyetler oluşturulmalı’

OHAL ile birlikte cezaevlerinde hak ihlallerinin her geçen gün katlanarak arttığını ifade eden İstanbul Tabip Odası Genel Kurul Üyesi İncilay Erdoğan, “Cezaevleri için tam bağımsız heyetlerin oluşturulması gerekiyor” dedi.

Cezaevlerinde OHAL ile birlikte had safhaya ulaşan hak ihlallerini değerlendiren İstanbul Tabip Odası Genel Kurul Üyesi İncilay Erdoğan, yapılan hak ihlallerinin bir an önce son bulup, cezaevindeki koşulları denetleyecek tamamen bağımsız bir heyetin oluşturulması gerektiğini söyledi. Tutsakların aileleri ve avukatlarıyla bile gözetim altında, hiçbir mahremiyet hakkı gözetmeksizin görüşme yapmaya zorlandıklarını ifade eden Erdoğan, “İnsanlar yakınları veya avukatları ile gözetim altında görüşme gerçekleştiriyorlar. Rahat bir ortamları yok. Bir insan bir yakınıyla bile konuşmak isteyeceği mahrem şeyler olabilir. Bu koşullarda biz nasıl bir sağlık hakkından söz edebiliriz ki ” dedi.

‘OHAL: Hukuksuzluğun meşrulaştığı bir dönem’

Cezaevinde sağlıklı koşulların bile mümkün olmadığını ifade eden Erdoğan, tutsakların giderek sınırlandırılmış beslenme, iletişim, fiziki olarak barınma koşulları, havalandırma hakları, sosyal iletişim hakları gibi temel haklarının gasp edildiğini söyledi. Erdoğan, OHAL döneminin hukuksuzluğun meşrulaştığı bir dönem olarak zihinlere kazınacağını belirterek, “20 Temmuz bu ülkenin hukuk dışılığının meşrulaştırıldığı bir tarih olarak ele almak lazım. Hem cezaevlerindekiler için hem biz sözde dışarıdakiler için birçok özgürlüğümüz ve hakkımız elimizden alınmış durumda. KHK’lar ile yönetilip hiçbir hukukun tanınmadığı bir dönemdeyiz” diye konuştu.

‘Cezaevlerinde insan ölüyorsa sorumlusu devlettir’

Cezaevlerindeki sağlık hizmetlerinin her zaman vahim durumda olduğuna dikkat çeken Erdoğan, cezaevleri ile ilgili birçok girişimde bulunduklarını fakat bu girişimlerin sonuçsuz kaldığını söyledi. “Uluslar arası hukuk ve evrensel hak olarak, yaşam hakkı devletin sorumluluğundadır” diyen Erdoğan, devletin, tüm yurttaşların yaşam haklarını savunmakla sorumlu olduğunu belirtti.

‘Bu ölüm değil öldürülmedir’

Cezaevlerinin sürekli hastalık üreten bir ortam olduğunu ifade eden Erdoğan, bunun içerisinde özgün bir grubun olduğunu belirterek, ağır olan hasta tutsakların durumuna da dikkat çekti. Her gün cezaevinden ölüm haberleri aldıklarını ifade eden Erdoğan, “Bu ölüm değil öldürülmedir. Hasta tutsaklar meselesine bu kadar değinmemin sebebi, insani olarak ve bir hekim olarak, bizim çok canımızı acıtan, vicdanen rahatsız eden önemli bir sorun olarak görmemizdir. Bu toplumun büyük bir sorunu, sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘Bağlayıcı olan, bilimdir, etiktir, hukuktur’

Cezaevleri sorununun ciddiyetine dikkat çeken Erdoğan, cezaevleri ile ilgili her hususla alakadar olması gereken tam bağımsız heyetlerin oluşturulması gerektiğini belirtti. Erdoğan, “Bağlayıcı olan bilimdir, etiktir, hukuktur. Bu nedenle bağımsız heyetler tarafından bu insanların raporlamaları direkt yerinde yapılarak, izlenerek gözlemlenmeli ve bu raporlar çerçevesinde yetkililer bu insanların tedavi koşullarını sağlamalı” diye konuştu.

DİHA 23.09.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: