CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Aktaş açlık grevine başlıyor”

Menemen Cezaevi’nde hücrede tutulan her iki eli olmayan ve Koah hastası olan hasta tutsak Ergin Aktaş, yarın bir haftalık açlık grevi eylemine başlayacak.

İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından 3 kez verilen “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmeyen ve her iki eli olmayan hasta tutsak Ergin Aktaş, tahliye edilmediği gibi İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’ne sürgün edilerek tek kişilik hücreye konuldu. Hasta tutsaklara yönelik keyfi uygulamaları protesto etmek amacıyla Aktaş, bir haftalık açlık grevi eylemine başlıyor. Daha önce de cezaevi koşullarını açlık grevi ve havalandırmaya çıkmayarak protesto eden Aktaş, bu kez cezaevi idaresi ve Adalet Bakanlığı’nın siyasi tutsaklara yönelik keyfi uygulamaları ve özelde ise Menemen R Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta tutsaklara yönelik gayr-i hukuki uygulamalara karşı 21 Eylül Çarşamba günü açlık grevi eylemini başlatacak. Akşat ile 19 Eylül günü görüşen Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) İzmir Şube Başkanı avukat Seda Tanrıkulu, Aktaş’ın cezaevi koşullarında hiçbir gelişmenin yaşanmadığını belirterek, cezaevi yönetiminin yoğun bir politik yaklaşımının söz konusu olduğunu söyledi.

Aktaş’ın Menemen Cezaevi’ne kronik bronşit hastası olarak getirildiğini hatırlatan Tanrıkulu, “Hücrenin olumsuz şartlarından kaynaklı Ergin’in kronik bronşiti Koah hastalığına dönüşmüş durumda. Koah bronşitin en üst seviyesidir ve ölümle burun buruna olmak demektir. Sağlık durumu daha da kötüleşirken, ilk geldiği günden buyana 10 kilo kaybı olduğunu gözlemledim” dedi.

‘Hücre şartları hastalığını ilerletti’

Aktaş’ın tutulduğu hücreye hala sıcak suyun verilmediğini ve kış şartlarının kendisini hissettirmesinden dolayı durumunun daha da ağırlaştığını vurgulayan Tanrıkulu, Aktaş’ın hala tuvalet denilen açık alanda soğuk su ile banyo yaptığına dikkat çekti. Kıyafetlerini soğuk su ile yıkamaya çalışan Aktaş’ın yine kıyafetlerini kurutmak için yere sermek zorunda olduğunu vurguladı. “Hücresi havalanmadığından kıyafetleri kurumayan Ergin kıyafetlerini ıslak giymek zorunda kalıyor” diyen Tanrıkulu, tüm bu mevcut durumun nedeniyle hastalığının ilerleyerek Koah’a dönüştüğünü aktardı.

Tutsakların birbirlerini görmesi de yasak!

Mektuplarına bilinçli bir şekilde el konulmaya devam edildiğini belirten Tanrıkulu, müvekkilli Aktaş’ın Menemen Cezaevi’nde tutulan diğer hasta tutsak Sibel Çapraz ile hiçbir şekilde mektup ve kitap alışverişinde bulunmasına izin verilmediğinin altını çizdi. Aktaş ile Çapraz’ın birbirlerini görmelerine dahi idarenin tahammülü olmadığını vurgulayan Tanrıkulu, “Koridorlardan geçerken dahi birbirlerini göreceklerini düşündükleri her yerdeki camları tıbbi bant olan plasterle kapatmışlar” diye belirtti.

Aktaş’ın hücresinde yaşamını idame ettiremediğini bundan dolayı siyasi tutsakların tutulduğu diğer cezaevlerine sevkinin yapılması gerektiğinin altını çizen Tanrıkulu, Aktaş için Adalet Bakanlığı ve Cezaevi Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nü ciddiyete davet etti.

‘Ölümün sizin elinizden olmayacak’

Aktaş, cezaevi idaresine ise bir haftalık açlık grevine başlayacağını, “İki gözüm tekte kalsa size karşı direnişe geçeceğim. Benim ölümün sizin elinizden olmaz. Sizi ölümümle bitiririm. Bir haftalık açlık grevi sonucunda eğer hasta tutsaklara yönelik keyfi uygulamalar değişmez ise direniş geleneğinden gelen bir halkın çocuğu olarak direnişi daha da yükselteceğim” şeklinde iletti.

DİHA 20.09.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.505 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: