CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

‘Murat Günhan’ın sağlık durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor’

Psikolojik sorunları bulunan oğlunun durumunun cezaevine konulduktan sonra daha da kötüleştiğini paylaşan baba Günhan, resmi makamlara yazdığı dilekçeler ile oğlunun durumunu anlatmaya çalışsa da hiçbir şekilde sonuç alamadığını, sadece Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçe sonucu oğluyla 10 dakika görüşme imkânı bulduğunu ifade etti.

Kobanê eylemlerine katıldığı için 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Hepatit B ve sinir hastası Murat Günhan’ın (42) ailesi, cezaevinde sağlık durumu kötüleşen çocuklarının ruh ve beden sağlığından endişeli.

Agirî’nin (Ağrı) Bazid (Doğubayazıt) ilçesinde, 6-8 Eylül 2014 tarihleri arasında yaşayan Kobanê eylemlerine katıldığı gerekçesiyle hakkında “örgüte üye olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek”, “örgüt propagandası” yapmak suçlamasıyla hakkında açılan davada Murat Günhan (42) isimli yurttaşa 22 yıl hapis cezası verildi. Cezasının Yargıtay’ca onanması üzerine 4 ay önce tutuklanan Hepatit B ve sinir hastası Günhan, Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

Ancak cezaevinde hastalığının ilerlemesi üzerine evli ve bir çocuk babası olan Günhan, yaklaşık bir ay önce Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde kaldırılarak tedavi altına alındı.

Sağlık durumu gün geçtikçe kötüye giden Günhan için, Adalet Bakanlığı, Doğubayazıt Cumhuriyet Savcılığı ve Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazdıkları dilekçelerle defalarca başvuruda bulunarak bir an önce serbest bırakılmasını isteyen ailesi, bu zaman kadar sonuç alamadı.

‘Sağlık durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor’

Bazid Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan baba Yusuf Günhan, oğlunun serbest bırakılması konusunda kamuoyuna çağrıda bulunarak yardım istedi.

Psikolojik sorunları bulunan oğlunun durumunun cezaevine konulduktan sonra daha da kötüleştiğini paylaşan baba Günhan, resmi makamlara yazdığı dilekçeler ile oğlunun durumunu anlatmaya çalışsa da hiçbir şekilde sonuç alamadığını, sadece Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçe sonucu oğluyla 10 dakika görüşme imkânı bulduğunu ifade etti.

‘Oğlum bu halde 22 yıl nasıl cezaevinde kalacak?’

Hastanede görüştüğü oğlunun durumunun biraz olsun düzeldiğini, ancak cezaevine konulması halinde ruh ve beden sağlığının yeniden kötüleşmesinden endişe eden baba Günhan, “Oğlum bu halde 22 yıl nasıl cezaevinde kalacak. Serbest bırakılmazsa daha kötü sonuçlar ortaya çıkacak” sözleriyle oğlu için devlet yetkililerinden yardım istedi.

DİHA 09.09.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.521 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: