CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Her görüşte bir beden küçülen mahpus!”

Bazîd’de 9 ay önce tutuklanan kronik astım hastası Mecit Solmaz, sürgün edildiği Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’nde ölüme terk edildi. Bir ay önce gerçekleşen açık görüşten sonra eşinden haber alamadıklarını belirten Saide Solmaz, “Cezaevinde her geçen gün durumu daha da kötüye gidiyor. Son görüşmemizde eşimi tanımakta zorlandım. Çok zayıflamıştı. Her görüşe gittiğimizde bir beden küçük kıyafet götürüyoruz” diye gözlemlerini aktardı.

Agirî’nin (Ağrı) Bazîd (Doğubayazıt) ilçesinde 9 ay önce “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklandıktan sonra konulduğu Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi’nden Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen kronik astım hastası 62 yaşındaki Mecit Solmaz, ağır tecrit koşullarında ölüme terk edildi. Henüz hakim karşısına çıkmadan sürgün edilen Solmaz’ın durumu, tedavisinin yetersizliği ve ilaçlara ulaşmasının engellenmesi nedeniyle her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Bir ay önce gerçekleşen açık görüşten sonra iletişim araçlarının yasaklandığını ve eşinden bir daha haber alamadıklarını belirten Saide Solmaz, son görüştüğünde eşinin 12 gün hücrede tutulduğu yönünde bilgi aldığını söyledi.

’12 gün boyunca tek kişilik hücrede koymuşlar’

Eşinin her görüşe gittiğinde bir beden daha küçük kıyafet götürdüğünü söyleyen Solmaz, “Eşimin ciğerlerinde sorun vardı. Tedavisi olumlu geçmeyince kronik astım hastalığına dönüştü. Eşim yaşlı ve çok zor durumda. Tutuklandığında Ağrı’daydı, Giresun’a sürgün ettiler. Giresun’da yeterli düzeyde tedavi edilmiyor. İlaçlara ulaşması konusunda sıkıntı çıkarıyorlar. Ağır tecrit koşullarında yaşıyor. Durumu her gün daha da kötüleşiyor. En son 3 hafta önce görüşe gittik. Tanımakta zorlandık. Çok zayıflamıştı. Bitkin haldeydi. Onu öyle görünce kahrolduk. 12 gün boyunca tek kişilik hücreye koymuşlar. Yoğun baskı altında olduklarını söyledi. 3 haftadır da haber alamıyoruz. Telefon yasak, görüş yasak. Cezaevini arıyoruz hiçbir bilgi vermiyorlar. Yaşıyor mu, ne haldedir hiç bilmiyoruz” dedi. Solmaz, kendilerine de işkence çektirildiğini belirterek, “Bunlar bizden ne istiyor” diye tepki gösterdi.

‘Onların mücadelelerini biz devraldık’

Eşinin cezaevi koşullarında ölüme terk edildiğine belirten Solmaz, “Cezaevine atmışlar orada da işkence yapıyorlar. Eşimin tutukluluğu resmen ölüm cezasına dönüşmüş durumda. Onlar ölüme terk edildiler ama biz onları yalnız bırakmayacağız. Biz onları sahipsiz mi bırakacağız? Hayır. Onlar sahipsiz değil. Onların mücadelelerini biz devraldık. Hem onları hem mücadelelerini sahipsiz bırakmayacağız” diye konuştu.

DİHA 31.08.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: