CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İstanbul Tabip Odası tutuklanan doktor Alp Çetiner için açıklama yaptı

Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde çıkan olaylar sonrası hapishane hekimi Alp Çetiner’in tutuklanmasına tepki gösteren İstanbul Tabip Odası, “darbe fırsatçılığı” olarak gördükleri bu duruma izin vermeyeceklerini belirterek, Çetiner’in serbest bırakılmasını istedi.

İstanbul Tabip Odası, Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde kalan siyasi tutsakların artan baskı ve yönelimler nedeniyle geçtiğimiz günlerde kaldıkları koğuşları ateşe vermesi sonrası aralarında cezaevi hekimi Alp Çetiner’in bulunduğu 4 kişinin tutuklanmasını ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Çetiner’in 6 gün gözaltında kaldıktan sonra çıkarıldığı mahkemece “Silahlı terör örgütüne üye olmak”, “Hükümlü veya tutukluların ayaklanmasına iştirak etmek” ve “Görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle tutuklandığına dikkat çekilerek, bu suçlamalara tepki gösterildi.

Tutuklanan Çetiner için “Suçu; iyi hekimlik yapmak, cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler tarafından iyi bir hekim olarak bilinmek…” denildi.

Çetiner’in tutuklanma gerekçesi yapılan cezaevinde yaşanan olaya dair ise şu bilgiler paylaşıldı:

“1 Ağustos 2016 günü, yeni cezaevi yönetiminin kimi uygulamalarına karşı siyasi tutuklular protesto eylemi gerçekleştirdi. Bu sırada çıkan yangın sebebiyle Dr. Alp Çetiner cezaevi müdürü tarafından olay yerine gitmesi için görevlendirildi. Dr. Alp Çetiner hızla yangın çıkan koğuşa girerek hükümlü ve tutukluların yangın ve dumandan etkilenmemesi, yani zarar görmemeleri için tahliyelerine çalıştı.

Ve bu sürecin ardından; 18 yıllık meslek hayatının büyük bir kısmını cezaevi hekimi olarak yapan Dr. Alp Çetiner cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlülere iyi davrandığı, muayene sırasında çay ikram ettiği, sevk sırasında sağlık durumlarını kontrol etmek için yanlarına gittiği gibi komik gerekçelerle cezaevi yönetimi tarafından ihbar edildi ve 6 gün süreyle, avukat dahil hiç kimseyle görüştürülmeden gözaltında tutuldu. Sonrasında ise daha da vahim bir şekilde, hiçbir delil ortaya konulmaksızın ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ ve ‘tutuklu ve hükümlülerin ayaklanmasına iştirak etmek’ iddialarıyla tutuklandı” .

Bu tutumu gerçekleştirenleri “darbe fırsatçıları” olarak gördüklerini ve şiddetle kınadıklarını kaydeden İstanbul Tabip Odası, darbe fırsatçılığına izin vermeyeceklerinin altını çizerek, Dr. Çetiner’in derhal serbest bırakılmasını ve hekimliğe devam etmesi talebinde bulundu.

DİHA 10.08.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: