CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kadın mahpus doktorun cinsel saldırısına uğradı”

Hastanede doktorun cinsel saldırısına uğrayan tutsak Aysel Koç’a ilişkin basın toplantısı düzenleyen avukatı Eren Keskin, olay hakkında suç duyurunda bulunacaklarını belirterek, olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Gebze Cezaevi’nden sevk edildiği Gebze Devlet Hastanesi’nde doktorun cinsel saldırısına uğrayan tutsak Aysel Koç’un durumuna ilişkin Koç’un ailesi ve avukatı İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Gebze Cezaevi’nden İHD’ye mektup gönderen Koç, yaşadıklarını anlattı. Koç’un gönderdiği mektubu insan hakları savunucusu Vildan Coşkun okudu.

Yaşadıklarını mektupla anlattı

Gebze Devlet Hastanesi jinekolojik servisinde Cemalettin Yeşilyurt isimli doktor tarafından muayene edildiğini aktaran Koç mektubunda yaşadıklarını şöyle anlattı: “Muayene sırasında Jandarma ile diyaloga geçerek dışarı çıkmalarını istedim. Bunun üzerine jandarmalar muayene odasından çıktılar. Ancak daha sonra tekrar içeri girdiklerini fark ettim. Bunun üzerine doktor il tartışmaya başladım. Bir an önce oradan çıkmak için muayene alanına girdim. Muayene için olan aletin başının değiştirmesini istemem üzerine değiştirdi ancak, aleti hızla rahmime soktu ve dışarı çıktı. Bir süre bekledikten sonra doktor gelmeyince aleti kendim çıkartım. Daha sonra ise hapishaneye döndüm. Hastanede başlayan kanamam ertesi güne devam etti. Ertesi gün cezaevi doktoruna gittim. Doktor bana ‘Cemalettin bey iyi biridir kötü gününe denk gelmişsin’ dedi. İki hafta boyunca ağrı çektim. Suç duyurusunda bulundum ancak, soruşturmaya yer yok kararı verildi.”

Saldırının kadın mücadelesine dönük olduğunu dile getiren Coşkun, “Saldırılar, kadın iradesini yok saymaya yöneliktir. Biz kadınlar hem içerde hem dışarıda devletin ve erkeğin saldırılarına karşı direnişi büyütmeye devam edeceğiz” diye devam etti.

‘Aysel’in Çapa’ya sevki yapılmalı’

İzlenecek hukuki sürece ilişkin bilgi veren Koç’un avukatı Eren Kesin, Koç’un epilepsi hastası olduğu bilinmesine rağmen şimdiye kadar 7 farklı cezaevine sürgün edildiğini ve son olarak da Gebze Cezaevine gönderildiği bilgisini verdi. Koç’un yaşadığı cinsel saldırıya ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Keskin, “Bizler Aysel’in bir an önce Çapa hastanesine sevk edilmesini isteyeceğiz” dedi.

Keskin son olarak olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

DİHA 01.08.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.522 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: