CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpusun kardeşi: “Kardeşimin can güvenliğinden kaygılıyım”

Metris R Tipi Kapalı Cezaevi’nde adli tutsakların saldırısında yaralanan hasta tutsak Cengiz Sinan Halis Çelik’in kardeşi Nergiz Çelik, kardeşinin uğradığı saldırının kamera görüntülerini izlediklerinde tüm personelin saldırıya göz yumduğunu gördüklerini söyledi. Çelik, “Kardeşimin can güvenliğinden kaygılıyım. Onun başına gelecek herhangi bir olumsuzluktan cezaevi sorumludur” dedi.

Metris R Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutsak Cengiz Sinan Halis Çelik’in 15 Temmuz’da maruz kaldığı saldırıya ait görüntüler soruşturma dosyasına girdi. Savcı ile görüşen Çelik’in kardeşi Nergiz Çelik, saldırı anına ait görüntülerde tüm personelin saldırıya göz yumduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Savcının kendilerine “Bizim tek hatamız yaşlı bir gardiyanı oraya koymak” demekle yetindiğini kaydeden Çelik, kamera görüntülerinde gördüklerini şöyle anlattı: “Bize savcılıkta iki kamera kaydı gösterildi. Kayıtlarda saldırıyı yapan Talat Turhan ve yanında tekerlekli sandalyede oturan biri var. Bir gardiyan ile birlikte havalandırmaya çıkmak istiyorlar. Daha sonra bunlar havalandırmaya çıkarılıyor. O esnada kayıtta gördüğümüz diyalog ve itiraz tarzında gelişen bir şey vardı. Talat gardiyanın elinden anahtarı alıyor ve bir tekme tek atıyor. Orada gardiyan şaşırıyor ne yapacağını bilmiyor. Tekerlekli sandalyede oturan adam kendi yoluna gidiyor ve gardiyan da onun tarafına doğru gidiyor. O esnada anahtarı alan saldırgan merdivenleri koşarak çıkıyor ve Cengiz’in odasını açıyor içeri giriyor. Kamera kayıtlarından Cengiz’in yatağının bir kısmını görüyoruz. Ayaklarının üzerinde çarşaf var. Ayakları ile çırpınışlarını görüyoruz. Bunlar olurken bir gardiyan kafasını kapıdan içeri koyup bakıyor ve çıkıyor. Onun dışında sivil giyimli insanlar kapının önünde duruyor ve hiç kimse müdahale etmiyor. Daha sonra iki gardiyan daha geldiğini görüyoruz. İlk giren kişi hiç bir şekilde müdahale etmiyor. İkincisinin elinde sandalye görüyoruz. Cengiz bunun üzerine dikkati dağılan saldırgana tekme atıyor ve elinde sandalye olan gardiyanı çekip kendisini odanın dışına atıyor. Kayıtlarda bizler hiç bir müdahale görmüyoruz. Tamamı ile bir ihmalkarlık var.”

‘Planlı bir saldırı var’

Ağabeyinin kendi çabaları ile kurtulduğuna dikkat çeken Çelik, “Cengiz mesane ameliyatından yeni çıkmış ve zor bir durumdaydı. Bütün bunların planlandığını düşünüyoruz. Çünkü herkes izleyip bakıyor ve kimse müdahale etmiyor. Birde özellikle ameliyatının hemen ardından böyle bir saldırının olması, gardiyanların seyirci kalması bütün bunların planlı olduğunu bize gösteriyor” dedi.

Hasta tutsaklarla aynı bölüme alındı

Saldırgan Turhan’ın T2 bloğuna gönderildiğini ve Turhan’ı saldırmaya azmettiren Levent Sözel adındaki adli tutsağın ise başka bir cezaevine gönderdiğini aktaran Çelik, saldırganın 15 ayrı suçtan yargılandığını söyledi.
Çelik, saldırganın hasta tutsak olmamasına rağmen hasta tutsaklarla aynı yere konulduğuna dikkat çekti.

‘Can güvenliğinden kaygın duyuyoruz’

Çelik, cezaevinde görüştüğü ağabeyinin saldırganın öldürmek maksadıyla saldırdığını ifade ettiğini dile getirerek, ağabeyinin can güvenliğinden endişe ettiklerini vurguladı. Çelik, “Personeller göz yummuş Öldürme amacıyla yaptı ama gerçekleşmedi. Bunu tekrar yapmasından, Cengiz’in can güvenliğinden ciddi bir şekilde kaygılanıyorum. Cengiz’in başına gelecek herhangi bir şeyden tamamı ile cezaevini sorumludur” diye belirtti.

DİHA 27.07.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.479 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: