CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İHD “Osmaniye T-2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan siyasi mahpuslara dönük hak ihlalleri artarak devam ediyor.”

Osmaniye T-2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan siyasi tutsaklara dönük hak ihlalleri artarak devam ediyor.

Nisêbîn’de tutuklanarak Osmaniye T-2 Tipi Kapalı Cezaevi’ne getirilen 23 tutsağın tecrit altında tutulduğunu ve yaralı tutsakların tedavilerinin yapılmadığını dile getiren İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, bir tutsağın ise “Sizlere burada istediğimizi yaparız. Kimsenin haberi olmaz” şeklinde tehdit edildiğini belirtildi.

Osmaniye T-2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan siyasi tutsaklara dönük hak ihlalleri artarak devam ediyor. 3 kişilik koğuşlarda 14 ile 15 kişinin kaldığı cezaevinde, birçok tutsak yerlerde yatıyor. Hasta tutsakların tedavi edilmediği, yarılı olarak cezaevine getirilenlerin revire götürülmediği, götürülenlerin ise tehdit ve hakaretlere maruz kaldığı cezaevinde tutsaklar ile görüşen İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Başkanı Avukat İlhan Öngör, cezaevi idaresinin hukuksuzluklarına karşı tepki gösteren tutsakların disiplin soruşturmalarına maruz kaldığını anlattı.

Her koğuşta en az 4 kişi yerde yatıyor

Öngör, “Disiplin soruşturmaları sonrası mahpuslara peş peşe iletişim kısıtlaması, sosyal aktivitelerden men ve görüş engeli gibi cezalar verilmeye devam ediliyor” dedi. Kapasite yetersizliği nedeniyle 3 kişilik koğuşlara 11 kişi için ranzaların konulduğunu ve her bir koğuşta en az 3 veya 4 kişinin yerde yattığını dile getiren Öngör, “Sık sık askerlerle beraber koğuşlara keyfi baskınlar yapılarak aramalar yapılıp, koğuşlar dağıtılıyor. Hasta mahpusların ilaçları verilmiyor ya da geç veriliyor. Hasta mahpuslar revire çıkarılmıyor veya geciktirilerek tedavileri tam anlamıyla yapılmıyor. Tüm bunların yanı sıra mahpusların Bakanlık ve cezaevi savcılığına yazılan dilekçelerine cevap verilmiyor” dedi.

Hasta tutsak İnci’nin durumu kritik

Cezaevinde bulunan hasta tutsak Azad Özgür İnci’nin 16 yıldır cezaevinde olduğunu ifade eden Öngör, İnci’nin şizofreni hastası olduğunu ve 1 aydır tek kişilik koğuşta tutulduğunu aktardı. Tedavisi yapılmayan İnci’nin durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğini dile getiren Öngör, İnci için yapılan başvuruların da kabul edilmediğini belirtti.

Nusaybin’den getirilen 23 tutsak tecrit altında

Nisêbîn’de sıkıyönetim saldırılarının ardından YPS güçlerinin çekilmesi ile birlikte “Teslim oldular” mizanseni ile gözaltına alınarak tutuklanan 23 sivil de Osmaniye T-2 Tipi Cezaevi’nde aynı koğuşta tutulduğunu söyleyen Öngör, söz konusu 23 kişinin cezaevine getirildikleri sırada çıplak aramaya tabi tutularak, darp edildiğini dile getirdi. Öngör, 23 kişinin diğer tutsaklarla bir araya gelmesinin engellendiğini, haftalık sohbetlere çıkmalarına izin verilmediğini aktaran Öngör, söz konusu tutsaklara yetersiz yemek verilmek suretiyle tecrit uygulandığını söyledi. 23 tutsağın arasında 5 kişinin yaralı olduğunu belirten Öngör, yaralıların tedavilerinin yapılmadığını, hastaneye götürülmediğini ve kısmi olarak ilaç tedavilerinin yapılabildiğini ekledi.

Yaralı tutsağa ‘Sizlere burada istediğimizi yaparız’ tehdidi

Öngör söz konusu cezaevinde yaşananları şöyle anlattı: “Nurullah Akyüz’ün kolunda mermi yarası mevcut. Tedavisi yapılmadığı gibi bir defa revire götürülüyor. Ancak revire götürülürken, gardiyanlar tarafından hakaret ve ‘Bu sizin yanınıza kalmayacak. Sizlere burada istediğimizi yaparız. Kimsenin haberi olmaz’ şeklinde tehditlere maruz kalıyor. Osman Bozkurt, Nusaybin’de gözünden yaralandı. Tedavisi yapılmayarak, direk cezaevine getirildi. Cezaevine getirildikten sonra sadece bir defa hastaneye götürülürken, gözünü kaybetme riski ile karşı karşıya. Mahsun Çay’ın bacağında şarapnel parçası mevcut. Tedavisi yapılmıyor. Mehmet Faruk Engin’in bacağında mermi yarası var ve tedavisi yapılmıyor. Fırat Çiftçi, elmacık kemiğinde kırık var ve tedavisi yapılmıyor.”

Öngör, tutsakların durumuna ilişkin Türk Tabipler Birliği (TTB) ile birlikte çalışma yürüteceklerini ve Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde yaşanan durumu ulusal ve uluslararası kamuoyunun gündemine taşıyacaklarını dile getirdi.

DİHA 26.07.2016

 

One comment on “İHD “Osmaniye T-2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan siyasi mahpuslara dönük hak ihlalleri artarak devam ediyor.”

  1. Anonim
    21 Temmuz 2016

    Haberin tarihinde yanlışlık var. DİHA 26.07.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: