CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Açlık grevindeki Ali Şimşek’in sağlık durumu kötü

Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevinde kalan siyasi mahpus Ali Şimşek, sürgün ve sevkleri protesto etmek, siyasi tutsakların olduğu bir hapishaneye sevk edilmek için süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde.

Açlık grevine giren siyasi mahpus Ali Şimşek, 16 Mayıs 2016 tarihinde başladığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde 39’uncu güne girerken, yakınları Ali Şimşek’in durumunun kötüye gittiğini ve bugün fenalaştığını söyledi.

Şimşek, Ankara Sincan F Tipi Cezaevinde kalırken, 26 Mart 2016 günü sabaha karşı aniden hücresine giren gardiyanlar tarafından apar topar Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi. Ali Şimşek bu cezaevinde yaşadığı hak ihlallerinden kaynaklı ve kendisi gibi siyasi mahpusların olduğu başka bir cezaevine nakli için Adalet Bakanlığı’na yazdığı dilekçelere cevap alamayınca, 16 Mayıs tarihinde açlık grevine girdiğini açıkladı.

Hayati tehlike kaygısı yaşadı 

Kaldığı T Tipi cezaevinde kendi yapısına uygun olmayan on beş kişilik koğuşlara kapatılan Şimşek’in durumunun kötüye gitmesi sebebiyle açıklama yapan ablası Hatice Kara, “Kardeşimin yanına 3 Mayıs 2016 akşamı aynı siyasi yapıda olmayan üstelik siyasi bir hüviyeti dahi bulunmayan birini yerleştirmişlerdir. (Bilenler bilir siyasi tutukluların yanına yalnızca siyasi tutuklular verilir) Yanına verilen kişi ile konuşunca siyasi hüviyeti hakkında fikir sahibi olan kardeşim, geceleri uykusunu yitirmiş ve hayati tehlike kaygısı yaşamaya başlamıştır. Kendisine ‘Bu müdürün talimatı, burada kalacak’ denmesine rağmen kişinin gitmesi konusunda ısrar ve direnişi sonucu ilgili şahıs sonradan yanından alınmıştır” dedi.

Kardeşimin sesine kulak verin

Şimşek’in talebinin cezaevi idaresi tarafından ‘Değerlendireceğiz, ilgileneceğiz’ denilerek sürekli geçiştirildiğini söyleyen ablası Hatice Kara, “Kardeşim Ali Şimşek, başka bir cezaevine nakli gerçekleştirilene kadar açlık grevini bırakmayacağını söylüyor. Şuan sağlık durumu kötüye gidiyor. Çok geç olmadan kardeşimin sesine kulak verilmesini istiyorum” diye konuştu.

 Hapishanelerdeki işkence ve adaletsiz uygulamaya son verilsin

Senelerdir siyasi tutuklu bulunan Şimşek’in arkadaşlarının yanına geçebilmesi için başlatılan imza kampanyası da hızla büyüyor. “Kardeşim Açlık Grevinde! Hapishanelerdeki işkence ve adaletsiz uygulamaya son verilsin!” başlığıyla açılan kampanyaya imza vermek ve destek olmak için: https://www.change.org/p/kardeşim-açlık-grevinde-hapishanelerdeki-işkence-ve-adaletsiz-uygulamaya-son-verilsin

Siyasi.org 26.06.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: