CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İHD; “Tarsus kadın hapishanesinde ki mahpusların sağlık durumları kritik noktada”

Her bir koğuşunda 45 kişinin kaldığı Tarsus C Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutulan hasta tutsakların hastalıklarının kritik aşamaya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Tarsus Şube Başkanı Avukat Yılmaz Talay, cezaevindeki hasta tutsakların koşullarının iyileştirilmesi amacıyla ulusal ve uluslararası kamuoyunu harekete geçmeye davet etti.

Adana-Tarsus C Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutulan hasta tutsakların sağlık durumlarının geri dönülemez bir noktaya ulaştığı belirtildi. Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’nin ^yakın zaman önce kapatılması ile birlikte buradaki siyasi tutsakların Tarsus C Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne sevk edildiğini belirten İnsan Hakları Derneği (İHD) Tarsus Şube Başkanı Avukat Yılmaz Talay, cezaevi yönetiminin siyasi tutsaklara dönük yaklaşımının son derece problemli olduğunu söyledi.

Av. Talay, tutsakların sahip olduğu temel hakların ihlal edilmesinin yanı sıra cezaevinin fiziki koşullarının da çok kötü olduğunu paylaştı.

Bir koğuşta 45 kişi tutuluyor

Cezaevinde tutulan tutsakların taleplerinin karşılanmadığını ve sağlık sorunlarının olduğunu belirten Talay, tutsakların yaşanan sorunları cezaevi idaresiyle diyalogla da çözemediklerini aktardı.

Talay, cezaevindeki hasta tutsakların durumun ise her geçen gün daha da kötüye gittiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Cezaevi idaresinin buna kayıtsız kaldığını ve buna karşı tutsakların fiziki müdahaleye varabilecek risklerle karşı karşıya olduklarını gördük. 45 kişiyi bir koğuşta tutamazsınız. Bunların arasında ciddi psikolojik sorunları olanlar var. Ancak sağlık sorunlarına ilişkin cezaevine idaresine aktardıklarımızda cezaevi idaresi ‘Bu tutuklu bizim tutuklumuz değil’ şeklinde açıklama yapıyor. Akciğer kanseri olan hastalar var. Hepatit B hastalığı olan hastalar var. Bu koşullarda tutulan tutsakların için ciddi bir duyarlılık göstermek lazım”

Acele duyarlılık çağrısı

Cezaevinde yaşananları “insanlık dışı” uygulamalar olarak niteleyen Talay, sivil toplum kuruluşları, siyasi partilerin yanı sıra ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşları da bir an önce harekete geçmeye davet etti.

DiHA 24.06.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: