CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Sürgün edilen yaralı mahpuslara işkence iddası

Mêrdîn Cezaevi’nden Osmaniye T 2 Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen 25 tutsağın yaralı olmalarına rağmen tedavi edilmediği, sosyal haklardan yararlandırılmadığı ve cezaevinde gardiyan ile askerlerin darp, işkence ve hakaretlere maruz kaldığı belirtildi.

Hak ihlalleriyle sık sık gündeme gelen Osmaniye T 2 Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen tutsaklar insanlık dışı uygulamalara maruz kalıyor. Mêrdîn’in (Mardin) Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde tahliye edildikten sonra gözaltında başlarına çuval geçirilerek işkence yapılan ve ardından tutuklanarak Mêrdîn E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan 77 kişiden 25’i Osmaniye T 2 Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Osmaniye’ye getirilen ve yaralı oldukları belirtilen 25 tutsağın tedavisi yapılmıyor. Tutsaklar ile ilgili bilgi almak isteyen insan hakları savunucuları ise cezaevinin keyfi engeline takılıyor.

23 yaralı tutsak aynı koğuşta

Cezaevinde tutsaklarla görüşen aileler, sürgün edilen ve yaralı olan 25 tutsaktan 23’ünün aynı koğuşta kaldığını anlattı. Tutsaklardan Osman Bozkurt’un 2 gözünü kaybettiğini ve vücudunun çeşitli yerinden yaralı olduğunu anlatan aileler, birçok tutsağın durumunun ağır olduğunu ve tedavilerinin yapılmadığını dile getirdi.

Cezaevi idaresinin tutsakların tüm sosyal haklarını kısıtlandığını ifade eden aileler, tutsakların hastane sevkleri sırasında gardiyanlar ile askerlerin hakaret ve işkencesine maruz kaldığını anlattı. Aileler, tutsakların hastaneye götürüldükleri yol boyunca işkence ve kötü muameleye maruz kaldığına dikkat çekerek, hastanelerde ise tutsaklara gereken tedavinin yapılmadığını belirtti.

Cezaevinde fiziki ve psikolojik işkence var

‘Çoğunun durumu ağır’

Osmaniye T 2 Kapalı Cezaevi’nin hak ihlalleri merkezi haline getirildiğini ifade eden İHD Osmaniye Temsilcisi Necmettin Özkan, “Durumları çok kötü şuan. Çoğunun durumu ağır. Durumu ağır olarak hastaneye götürülüyor ve yeterli bir tedavi yapılmıyor. Hastaneye gidiş ve gelişlerde işkenceye ve hakarete maruz kalıyorlar. Şuan için cezaevinde darp, işkence var. Hem fiziki hem de psikolojik işkence var” dedi.

Kamuoyuna çağır

Tutsakların sosyal haklarından yoksun bırakıldığını ifade eden Özkan, “Cezaevi idaresi tutsakların haklarını ellerinden almış durumda. Tutsaklar hakkında bilgi edinmekte zorlanıyoruz. Cezaevi idaresi bilgi vermiyor. Cezaevi idaresince içeri bile alınmıyoruz. Bir an önce yaralı tutsakların tedavilerinin yapılması ve işkencenin son bulması gerekir. Kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıyoruz; tutsakların bu durumu kabul edilir bir durum değil” diye konuştu.

Konuyla ilgili aradığımız cezaevi ise telefonlarımıza yanıt vermedi.

DİHA 19.06.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 20 Haziran 2016 by in Hapisteki Hastalar, Hasta Mahpuslardan Mektuplar and tagged , , .

Sayaç

  • 276.484 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: