CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

‘İntihara meyilli’ denildi ama bırakmadılar, hapishanede intihar etti!

2001 yılında gözaltına alınan bir kişinin emniyet ifadesine dayanılarak tutuklanan ve yaklaşık 20 aydır cezaevinde bulunan Sennur Güven, bipolar bozukluğu bulunduğu, bu nedenle intihara meyilli olduğu belirtilse de cezaevinde tutulmaya devam edildi. 34 yaşındaki Güven dün cezaevinde kendini asarak yaşamına son verdi.

Sadece bir ifadeyle tutuklandı

2001 yılında “Demokratik Liseler İçin Mücadele Komitesi” adlı öğrenci birliğine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan bir kişi, emniyet aşamasındaki ifadesinde Sennur Güven’in “Şişli sorumluları” olduğunu söyledi. Güven, sadece bu ifadeye dayanılarak yaklaşık 10 yıl sonra gözaltına alındı. Söz konusu ifadenin mahkeme aşamasında değiştirilmesine rağmen Güven, 2013 yılında 6 yıl 3 aylık hapis cezasına çarptırıldı. Yapılan temyiz başvurusu, ifade veren kişinin örgüt üyeliğinden ceza aldığı gerekçesiyle reddedildi. Anayasa Mahkemesi ise, Güven’in intihara meyilli olduğu yönündeki raporlarla Aralık 2014’te yapılan başvuruyu hala sonuçlandırmamıştı.

Hastaneye kaldırılmadı

Çölyak hastalığı, diyabeti ve bipolar bozukluğu bulunan Güven’in cezaevi koşullarında kalamayacağı, psikolojik rahatsızlığı nedeniyle intihara meyilli olduğu belirtilerek hastaneye kaldırılması için talepte bulunuldu. Adli Tıp da Güven’in hastaneye kaldırılmasının uygun olduğu yönünde rapor verdi. Ancak Güven, hastanelerde mahkum odası bulunmadığı gerekçesiyle cezaevinde tutulmaya devam edildi.

Sadece bir ifadeye dayanılarak hapse mahkum edilen, cezaevinde kalamayacağı vurgulanan 34 yaşındaki Sennur Güven, dün hapiste bulunduğu Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde intihar etti. Güven’in cenazesi bugün ailesi tarafından Adlı Tıp’tan alınarak memleketi Ordu’ya götürüldü. Cenaze, yarın Ordu’da toprağa verilecek.

‘Bu aslında bir cinayet’

Güven’in avukatı Efkan Bolaç, genç kadının aslında öldürüldüğünü vurgulayarak “Ölüm sebebine Adlı Tıp ‘intihar’ yazacak. Ancak bu bir cinayettir. Ölüm sebebi sadece görüntü olacak. Asıl gerçek cezaevindeki bu kadının katledildiğidir” dedi.

Bolaç, ailenin, cezaevi idaresi, revir doktoru ve Adalet Bakanlığı’na gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyerek ölüme sebebiyet verdikleri gerekçesiyle dava açacaklarını aktardı.

Birgün 17.06.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 20 Haziran 2016 by in Merhum Mahpuslar and tagged , , , .

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: