CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

77 yaşındaki hasta mahpus Sise Bingöl için kampanya

6 Nisan’da yapılan baskında gözaltına alınarak tutuklanan 77 yaşındaki Sise Bingöl, 23 Haziran’da hakim karşısına çıkacak.

Muş’un Varto ilçesine bağlı Badan köyündeki evine 6 Nisan Çarşamba günü yapılan baskında gözaltına alınarak tutuklanan 77 yaşındaki Sise Bingöl’ün yargılandığı davanın ilk duruşması 23 Haziran günü Mûş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. İki ayı aşkın süredir tutuklu bulunan Sise Nine, “Örgüte üye olmak” ve “Örgüte yarım ve yataklık” iddiasıyla yargılanacak. Sağlık sorunları nedeniyle geçtiğimiz hafta içinde bir kez daha hastaneye kaldırılan Sise Nine’nin sağlık durumunun cezaevine girdikten sonra daha da kötüye gittiğini söyleyen oğlu Zafer Bingöl, “Annem 74 yaşında yaşlı bir kadın. Haziran’ın 23’ünde duruşması var. Umarım bırakırlar. Annem yaşlı bir insan cezaevi koşullarına dayanamaz” diyerek duyarlılık çağrısında bulundu.

SİSÊ NİNENİN CİĞERLERİ ÖDEM TOPLADI

Sisê Ninenin ciğerlerinin ödem topladığını bu nedenle de Malatya’ya götürüldüğünü söyleyen Bingöl, şunları aktardı: “Annemin ciğerleri ödem toplamış ve enfeksiyon kapmış. Ameliyat olması gerekiyor. Ama yüksek tansiyon hastası olduğu için ameliyatı da çok riskli. Elimiz kolumuz bağlı durumda. Annem cezaevinde olduğu için karar veremiyoruz.”

‘KULAKLARI İŞİTMEDİĞİ İÇİN ARADIĞI ZAMAN ANLAŞAMIYORUZ’

Annesi aradığı zaman kulakları duymadığı için duyurmak istediklerini anlatmakta sıkıntı yaşadığını aktaran Bingöl, “Annem aradığı zaman söylediğim hiçbir şeyi duymadığı için çok zorlanıyoruz. Bir şey anlatmaya çalışsam anlatamıyorum. Ve bu da hem annemi hem de bizi zor durumda bırakıyor” diye konuştu.

SİSÊ NİNE’Yİ SAHİPLENME ÇAĞRISI

Sisê Nine’nin Zazaca konuştuğunu bu nedenle ne Kürtçe’nin ne dimilki lehçesi ne de Türkçeyi anlayamadığını belirten Bingöl, “Annem hayatı boyunca hep bir şeylerle mücadele etti. Şimdi de 77 yaşında ve cezaevinde. Yanında konuşulan dilleri dahi anlamıyor, derdini anlatamıyor” dedi. Sisê Nine’nin 23 Haziran günü Mûş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmasını sahiplenme çağrısı yapan Bingöl, “Var sayalım ki annem bir suçlu. O suçlu bile olsa bir anne olduğunu, 74 yaşında olduğunu ve yaşının getirdiği çeşitli hastalıklarının olduğunu unutmamak gerek” diye belirtti.

Evrensel 20.06.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: