CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Mahpus Çağan ağır sağlık sorunları yaşıyor

Özyönetim açıklamasına katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Erdîş Belediye Eşbaşkanı Abdurrahman Çağan, ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Çağlan’ın kardeşi Zeynel Abidin Çağan, bağırsakları ve safra kanalının bir kısmı, karın zarının ise tamamı alınan ağabeyinin durumuna dikkat çekerek, “Tutuklama kararı açık infazdır” dedi.

Wan Erdîş ilçesinde özyönetim ilanın açıklamasına katıldığı için Nisan ayında tutuklanan Belediye Eşbaşkanı Abdurrahman Çağan, cezaevinde ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Tutuklandıktan sonra Sincan Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Çağan’la telefonda görüşen kardeşi Zeynel Abidin Çağan, ağabeyinin çeşitli tarihlerde geçirdiği ameliyatlar sonucunda safra kanalı ve bağırsaklarının bir kısmının alındığını belirterek, sağlık durumunun kötüye gittiğini söyledi. Dışarıda tedavi talebi mahkeme tarafından reddedilen ve durumu her geçen gün ağırlaştığı için hayati tehlike riski bulunan Çağan’ın bağırsak ve safra kanalının bir kısmının alındığı öğrenildi. Kardeş Çağan, ağabeyinin ameliyatın ardından oluşan komplikasyon nedeniyle karın zarının da alındığını aktardı.

‘Tutuklama kararı açık infazdır’

Ağabeyinin aynı zamanda kronik bronşiti olduğunu bilgisini de veren Çağan, “Bu rahatsızlıklarını belgeleyip mahkeme heyetine sunmamıza rağmen ağabeyim hakkında verilen tutuklama kararı açık bir infazdır “dedi. Çağan, “Bu nasıl bir adalettir ki, bu kadar ağır bir hastanın hastalıklarını görmemezlikten geliniyor. Ağabeyim adliye koridorundan içeri girerken kelepçeli olan iki elinde ilaç torbası vardı. İlaçlarını düzenli almaması durumda tedavisi zorlaşır” diye konuştu.

‘Durumu iyi değil’

Ağabeyi tutuklanmadan önce düzenli olarak tedavi gördüğünü vurgulayan Çağan, şunları söyledi: “Yaşadığı damar tıkanıkları nedeniyle damarlarında daralmalar oluşuyor. Bu nedenden hastanede damarlarına stendeler takılıyordu. Telefonla son görüştüğümde ellerindeki titremenin arttığını ve durumunun iyi olmadığını söyledi. Bu titremelerin artması damarlarının daralması anlamına geliyor. Yetkililer bunu bilmesine rağmen ağabeyimin tedavi olma hakkının elinden alıyor. Birçok siyasi hasta tutsağa yapılan muamele bu gün ağabeyime de yapılıyor.”

DİHA 02.06.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: