CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

CİSST/TCPS’in hasta mahpuslar için hekimler için mahpusun sağlık hakkıyla ilgili

Cezaevlerinde insani bir trajediye dönüşen hasta tutsaklarla ilgili devlet adım atmazken, tutsakların nasıl tedavi edilmesi gerektiğine ilişkin Türkiye Hapishaneler Çalışma Merkezi Derneği, “Mapusta Sağlık” kapsamında broşür yayımladı. Hekimlerin özellikle hasta mahpuslara karşı muayene konusunda geniş bilgileri barındıran broşür, ulusal ve uluslararası sözleşmelerden yola çıkarak hazırlandı.

Türkiye Hapishaneler Çalışma Merkezi Derneği, Hollanda konsolosluğunun desteğiyle ” Hapiste Sağlık” projesi kapsamında broşür yayımladı. Daha çok devlet hastanelerinde çalışan hekimlere yönelik hazırlanan broşür, doktorların hasta mahpusların kelepçesiz muayene haklarına dikkat çekerek, hekimlerin bu konudaki tutumuna ilişkin geniş bilgilere yer verildi. Dernek broşürü tutsakların tedavi olduğu bütün hastanelere ulaştırmayı amaçlıyor.

Ulusal ve uluslararası sözleşmelerden hazırlandı

Türkiye Hapishaneler Çalışma Merkezi Derneği üyesi Berivan Korkut, tarafından hazırlanan “Hekimler İçin Uluslar Arası ve Ulusal Mevzuatta Mahpusun Sağlık Hakkı” başlığı ile yayınlanan broşür ulusal ve uluslararası sözleşmelerden yola çıkılarak hazırlandı.

Mahpuslara yaklaşımın çerçevesi belirlendi

Broşürde, “Anayasa uyarınca bu broşürde aktarılan uluslararası sözleşmeler ve sözleşmelerde çerçevesi belirlenen haklar ve yükümlülükler ilgili ulusal mevzuatın da üzerindedir” denildi. Hekimlerin hasta mahpuslara yaklaşımının çerçevesinin belirlendiği broşürde, “Hekimlerin Anayasa gereği, ulusal mevzuatla çelişkili önermelerle karşılaştıklarında uluslararası sözleşmeleri dikkate almalıdırlar” şeklinde ifadeler yer alıyor.

Broşürde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında yer alan mahpus haklarına yönelik maddeler, Mesleki Standartlara Uyma Yükümlülüğü, Türk Tabipler Birliği Hekim Mesleği Kuralları, Dünya Tabipler Birliği Lizbon Hasta Hakları Bildirgesi, Dünya Tabipler Birliği Tokyo Bildirgesi, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin Ceza İnfazındaki Tavsiye Kararları gibi bilgilendirici kararlara yer verildi.

Hekimlere büyük iş düşüyor

Konuya dair kısa bir açıklamada bulunan Türkiye Hapishaneler Çalışma Merkezi Derneği üyesi Berivan Korkut, bundan sonraki süreçlerde de hapiste sağlık konulu kısa filmlerin yayımlanacağını belirtti. Korkut, hasta tutsakların durumuna ilişkin yaşanan sorunun büyüklüğüne dikkat çekerek, özellikle bu konuda “insanı yaşatma” yemini içen hekimlere büyük görev düştüğünü belirterek, hekimlerin ayrım yapmaması ve hastaya “suçlu” gözüyle bakmaması gerektiğinin altını çizdi.

DİHA 01.06.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.209 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: