CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Tedavi edilmeyen hasta mahpus hücrede tutuluyor

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluklu bulunan ve hafıza güçlüğü (akıl gerilemesi) hastalığı yaşayan Mesut Yüksel, tedavisi yapılmadığı gibi tek kişilik hücrede tutuluyor. Yüksel’in sağlık durumunun gün geçtikçe kötüleştiğini dile getiren teyzesi Şükriye Kardaş, yeğeninin başına bir şey gelmesi halinde bunun sorumlusunun cezaevi yönetimi olacağını söyledi.

Cezaevlerine katmerli bir şekilde sirayet eden baskı politikaları sonucu hasta tutsakların durumu da her geçen gün daha ağırlaşmış durumda. 282’si ağır 648 hasta tutsağın bulunduğu cezaevlerindeki tutsaklar, tedavi edilmeyi ya da serbest bırakılmayı beklerken, tutsaklar bir bir ölüme terk ediliyor. Bunlardan biri olan ve 2005 yılında Amed’te (Diyarbakır) bir korucubaşını öldürdüğü gerekçesiyle 33 yıl hapis cezasına çarptırılan Mesut Yüksel, 11 yıldır sürgünlerle mağdur edildi. Hafıza güçlüğü (akıl gerilemesi) hastalığı yaşayan Yüksel’in sağlık durumu yapılan sürgünlerle her geçen gün biraz daha da ağırlaştı.

‘Tedavi talebi kabul edilmiyor’

Hasta tutsağın teyzesi Şürkriye Kardaş, 11 yıl içerisinde Çewlig (Bingöl), Mûş (Muş), Rize, Trabzon, Giresun, Bolu cezaevlerine sürgün edilen yeğeninin son olarak Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildiğini belirtti.
Yeğeninin hastalığı nedeniyle cezaevini sık sık aradıklarını dile getiren Kardaş, ancak cezaevi yetkililerinden hiçbir yanıt alamamalarından şikayet etti.

Görüşe gittiklerinde yeğeninin hastalığından dolayı konuşamadığını ifade eden Kardaş, “Yeğenimin yazdığı dilekçeler ve tedavi talebi kabul edilmiyor. Bu yüzden iki kez bir aylık açlık gerçekleştirdi ancak yine talepleri yerine getirilmedi” diye konuştu.

‘İki aydır tek kişilik hücrede’

Kardaş, hasta tutsak olan Yüksel’in hastalığından kaynaklı giderek konuşamaz hale geldiğini de söyledi. Gardiyanların hakaretlerine maruz kalan yeğeninin yaklaşık iki aydır da tek kişilik hücrede tutulduğu bilgisini paylaşan Kardaş, yeğeninin başına gelebilecek her türlü şeyden cezaevi yetkililerinin sorumlu olacağını söyledi.

‘Tedavi edilmeyince tek hücre de kalıyor’

Yüksel’in avukatı Özgür Çağlar ise, müvekkilinin rehabilitasyon merkezinde tedavi edilmesi gerektiğini, fakat Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesine götürüldüğünü belirtti. Yüksel’in “Hafıza güçlüğü” hastalığının yanı sıra fiziki hastalıklarının da olduğunu dile getiren Çağlar, bu hastalıklardan dolayı Yüksel’in revire dahi götürülmediğini söyledi. Yaptıkları ATK başvurularının dahi değerlendirilmediğini dile getiren Çağlar, yine müvekkiline doktoru tarafından verilen ilaçlarında bile cezaevi yönetimi tarafından kendisine verilmediğini söyledi.

Çağlar, tedavisi yapılmayan müvekkilinin kimseye zarar vermemek için kendi isteği ile tek kişilik hücrede kaldığını da söyledi.

‘Hukuki sürecin takipçisiyiz’

Hasta tutsağın cezaevi yönetimi tarafından sık sık onur kırıcı muamelelere ve hakaretlere maruz kaldığını belirten Çağlar, hasta tutsağın dilekçelerini de cezaevi yönetiminin okumadan yırtıp attığını söyledi. Bu konuda gerekli mercilere başvuru yaptıklarını vurgulayan Çağlar, “Yapılan hukuksuz ve keyfi uygulamaların takibinde olacağız” dedi.

DİHA 31.05.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.481 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: