CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Mezopotamya Hukukçular Derneği: “162’si ağır bin 144 hasta mahpus!”

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Amed Şubesi, hasta tutsakların “cezaevinde kalamaz” raporlarına karşın cezaevinde tutulması başta olmak üzere, tutsaklara uygulanan işkencelere dikkat çekti. Dernek binasında düzenlenen basın toplantısında, cezaevlerinde 162’si ağır bin 144 hasta tutsak bulunduğu belirtildi. Toplantıda açıklama yapan Şube Eşbaşkanı Zeynep Işık, cezaevlerindeki hak ihlallerinin sürdüğüne dikkat çekerek, “Bu ihlallerin bir kısmı mevzuattan, önemli bir kısmı ise cezaevi idaresinin infaz koruma memurlarının kişisel tutumlarından kaynaklanmaktadır. Bu ayrımcı davranışlara en fazla kalanlar ise politik tutsaklardır. Ciddi tecrit, izole politikaları güdülmekle beraber sevk ve sürgünlerle hem tutsaklar hem de aileleri mağdur edilmektedir” dedi.

Hasta tutsaklara tecrit

Işık, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde yaşanan firar bahane edilerek tutsaklara işkence ve insanlık onuruna aykırı utanç verici muameleler yapıldığını belirterek, “Cezaevlerinde yaşanan hasta tutsak ölümlerine seyirci kalınmakta ve ‘cezaevinde kalamaz’ raporları bulunmasına rağmen cezaevince tutulmaktadır. Ayrıca hasta tutsaklara bir de tecrit uygulanmaktadır. Bunun bir örneği ise iki kolu olmayan hasta tutsak Ergin Ertaş, hücrede tutulmakta ve mektuplarına dahi el konulmaktadır” dedi. Bir diğer hasta tutsak Ersan Nazlıer’in ise hasta olmasına ve bir kolu olmamasına rağmen Silivri 9 No’lu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiğini ve tek başına bir hücrede tutulduğunu söyleyen Işık, “Sağlık Kurulu raporunda Ersan Nazlıer’in yaşam aktivitelerini ve kişisel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacağı yönünde beyan yer almaktadır. Buna rağmen hasta tutsak tecrit politikasına maruz kalmıştır. Hasta tutsak günde bir saat ve tek başına havalandırmaya çıkarılmakta, ortak etkinliklerde dâhil hiçbir şekilde diğer tutsaklarla görüşme ve temasına izin verilmemektedir” diye konuştu.

Hukuka aykırı

Söz konusu uygulamaların hukuka ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Işık, “AİHM birçok kararında hasta olan bireyin uygun olmayan fiziki ve tıbbi koşullarda hürriyetinden alıkonmasını işkence ve kötü muamele yasağı kapsamında değerlendirmektedir. Hali hazırda cezaevlerinde 162’si ağır bin 144 hasta tutsak var. Devlet yetkililerini hasta tutsakların durumuyla ilgili acil olarak adım atmaya çağırıyoruz. Kamu görevlileri hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Özgür Gündem 30.05.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 30 Mayıs 2016 by in Hapishanede Hasta Hakları, Hapisteki Hastalar, Hasta Mahpuslardan Mektuplar.

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: