CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

‘Tek başına yaşayamaz’ raporuna rağmen tahliye edilmiyor

Hakkında aynı hastaneden 3 defa alınan ‘Tek başına yaşayamaz’ raporuna rağmen cezaevine gönderilen hasta tutsak Celal Şeker, 10 Mayıs’ta daha da ağırlaşınca bir kez daha Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Vücut fonksiyonlarının yüzde 97’sini kaybeden Şeker için bu sefer ‘Tek başına hayatını devam ettirebilir’ raporu veren hastane, adeta ölüm fermanı verdi. Bir başka hasta tutsak Abdulaziz Özdemir’in oğlu ise, ‘babamın durumu çok kötü’ diyerek, bir an önce tahliye edilmesini istedi

HABER MERKEZİ – Kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Gençlik Kolları çalışanı olduğu 2008 yılında hakkında bir kişinin verdiği ifade gerekçe gösterilerek “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve 25 Mart 2015 tarihinde tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen ağır hasta Celal Şeker’in sağlık durumu, kötü koşullar ve tedavisinin yetersizliği nedeniyle her geçen gün ağırlaşıyor. Hasta tutsak Celal Şeker hakkında, Amed Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde farklı tarihlerde verilen “Tek başına yaşayamaz” raporu verildi, ancak bu raporlar dikkate alınmadı. Bu sefer de aynı hastane “Tek başına hayatını devam ettirebilir” raporu verdi.

Hastane 3 rapordan sonra şaşırdı!..

Amed Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 6 ve 9 Nisan ile 2 Kasım 2015 tarihlerinde verdiği raporlarda şu ifadeler yer alıyordu: “Engel durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranının yüzde 97 olduğu, hapis cezasının infazı halinde hayatı için kesin bir tehlike oluşturabileceği, hastalığının uzun bir süre tedavi gerektirdiği, ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyeceğini, cezasının infazının ertelenmesine gerek olduğu, aylık muayene yaptırması gerektiği, sürekli hastalık sakatlık durumu olduğu raporlarla ortaya çıkmıştır.”

Ölüm fermanı…

Hasta tutsak Şeker’in sağlık sorunlarının daha da artması üzerine 10 Mayıs’ta başvurulan aynı hastane yeni bir rapor hazırladı. Raporda “İnfazının ertelenmesi gerekmemektedir. Mevcut tanıları nedeni ile şuan ki bulgularla yataklı tedavi kurumunda yatışı gerekmemektedir. Tedavisi uygulandığı takdirde cezasının infazı halinde kesin bir hayati tehlikesi olmayacaktır. Hastanın haftada üç kere hemodiyalize girmesi gerekmektedir” ifadeleri yer aldı. Hasta tutsak Şeker’in her geçen gün durumunun kötüleşmesi nedeniyle önümüzdeki günlerde kalp ameliyatı olacağı öğrenildi.

 

Hasta tutsak Özdemir’e tahliye

Öte yandan, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği “F oturumu” eyleminin 217’ncisi için Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. “Tedavi haktır engellenemez”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” ile “İnsan haklarıyla insandır” sloganlarının da atıldığı eylemde bu hafta, 1994 yılında gözaltına alınıp bir ay boyunca maruz kaldığı işkencelerden dolayı sağlığını yitiren ve tutuklandıktan sonra Buca, Aydın, Elbistan gibi pek çok şehirdeki cezaevlerinin ardından en son Gaziantep Cezaevi’ne sürgün edilen müebbet hapis cezası hükümlüsü hasta tutsak Abdulaziz Özdemir’in sağlık durumuna dikkat çekilerek, tahliyesi istendi.

‘Babamın durumu çok kötü’

Basın açıklamasını yapan İHD Cezaevi Komisyonu’ndan Meral Çıldır, Özdemir’in tutuklandıktan bir süre sonra sağlık sorunları yaşadığını hatırlattı. Çıldır, Özdemir’in İzmir’den sonra pek çok cezaevine sürgün edildiğinin bilgisini de paylaşarak, hızlı bir yargılama ile müebbet hapis cezası aldığını ve cezaevinde bulunduğu süreçte iki kez kalp krizi geçirdiğini söyledi. Özdemir’in oğlu Mehmet Emin Özdemir’in ise babasının sağlık durumunun çok kötü olduğunu, ağır işkence sonucunda oluşan bel – omurga ağrılarının dayanılmaz olduğunu ve günlük ihtiyaçlarını karşılamasının mümkün olmadığını aktardığını söyledi.

Özgür Gündem 23.05.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.317 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: