CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Aktaş’ın mektuplarına el konuldu

Adli Tıp Kurumu tarafından 3 kez “Cezaevinde kalamaz” raporu verilmesine rağmen tahliye edilmeyen hasta tutsak Ergin Aktaş, sürgün edildiği İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde arkadaşlarına ve yakınlarına yazdığı mektuplara, “kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşürdüğü” için el konuldu.

Uzun yıllardır cezaevinde bulunan ve her iki kolu olmayan hasta tutsak Ergin Aktaş, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hakkında 3 kez “cezaevinde kalamaz” raporu vermesine rağmen tahliye edilmeyen ve geçtiğimiz günlerde Metris R tipi Cezaevi’nden İzmir-Menemen R Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen hasta tutsak Ergin Aktaş, üzerindeki baskılar arttı. 7 metrekarelik hücrede hiçbir ihtiyacı karşılanmayan Aktaş, yaşadığı hak ihlallerini ve bulunduğu hücredeki sıkıntıları arkadaşlarına ve yakınlarına yazdığı fax ve mektuplarına el konuldu.

Kurum asayişini tehlikeye düşüyormuş!

Aktaş, 4 ve 12 Mayıs tarihlerinde cezaevinde yaşadığı hak ihlallerini kaleme aldığı 3 mektubu, Cengiz Çelik ile Cihan Özyıldız’a göndermek istedi. Aktaş’ın mektubunu okuyan “Mektup Okuma Komisyonu”, kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşürdüğü için mektuba el koydu. Aktaş’ın mektubuna el koyma gerekçesi ise şöyle belirtildi: “Kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşüren, görevlileri hedef gösteren, terör ve çıkar amaçlı suç örgütü veya diğer suç örgütleri mensuplarının haberleşmelerine neden olan, kişi veya kuruluşları paniğe yöneltecek yalan ve yanlış bilgileri, tehdit ve hakareti içeren mektup, faks ve telgraflar hükümlüye verilmez. Hükümlü tarafından yazılmış ise gönderilmez.”

‘Arama ile havalandırmaya çıkarılıyorum’

Aktaş’ın el konulan mektubunda ise şu ifadeler yer alıyordu: “Tekli odada kalıyorum. Sıcak su ve banyo yok. Tuvalet açıkta ve sürekli kokuyor. Kaldığı oda da mutfak dolabı yok. Odanın girişi eğim olmasından dolayı çukura benziyor. Cezaevinin girişinde radyo ve siyah renkli giysiler verilmedi. Havalandırma saati 1 saat olarak veriliyor, ona da arama yapılarak çıkarılıyorum.”

‘Bir hücrede tutuluyor’

18 Mayıs günü cezaevine Aktaş’ı ziyarete giden avukatı ve İzmir TAY-DER Eşbaşkanı Seda Tanrıkulu, “Aktaş’ın bulunduğu hücre insan onuruna aykırı hatta yaşam hakkının ihlali sebebi sayılabilecek derecededir. Tuvaletinin açıkta bulunduğu, bir mutfağı ve sıcak suyunun bulunmadığı bir hücrede kötü şartlar altında yaşamını devam ettirmeye çalışmakta. Bu olumsuz koşullarda Aktaş’ın sağlık durumu gün geçtikçe daha kötüye gitmektedir” dedi.

‘Basında gündeme getirmeniz çözüm değil!’

Aktaş ile son görüşmesinde Aktaş’ın cezaevi müdürü ile görüştüğü belirten Tanrıkulu, cezaevi müdürünün Aktaş’ın sağlık ve hücre koşullarının basına yansımasından dolayı rahatsız olduğunu ve üstü örtülü “Basında gündeme getirmeniz çözüm değil” sözleri ile tehdit mesajı verdiğini söyledi. Tanrıkulu, Hukuk dışı uygulamaların devam ettiği cezaevinde Aktaş’ın yaşadığı sorunların devam ettiğini belirtti.

DİHA 20.05.2016

One comment on “Hasta mahpus Aktaş’ın mektuplarına el konuldu

  1. ilaclamareklomastik
    22 Mayıs 2016

    güzel bir konu ile ilgili paylaşımlarınız için teşekkürler. Umarım bu tür konulara eğilimleriniz devam eder. Türk halkının ilaçlama gibi ihtiyaç duyduğu bir konu.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.730 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: