CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Tekerlekli sandalyedeki Çapraz hala hapishanede

Yüksekova’da vurulan Kürt siyasetçi Sibel Çapraz, yaşamına tekerlekli sandalyede devam ediyor. 15 ameliyat geçiren Çapraz’ın 3 ameliyat daha olması gerekiyor. Ancak “kaçabilir” denilerek tahliye edilmeyen Çapraz’ın tedavi hakkı da elinden alınıyor.

Yüksekova’da zırhlı araçla açılan ateşle vurulan Hakkari İl Belediye Meclis Üyesi Sibel Çapraz, hala cezaevinde. Tekerlekli sandalyede yaşama mahkum edilen Çapraz, “kaçma şüphesi” olduğu iddiasıyla tahliye edilmiyor.

Hakkari Belediye Meclis Üyesi Sibel Çapraz, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Yüksekova’da sokak ortasında zırhlı araçtan atılan A-4 mermisi ile vuruldu. 15 ameliyat geçiren Çapraz, tedavileri tamamlanmadan tutuklandı. 3 ameliyat daha olması gereken Çapraz, tekerlekli sandalyede ancak kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle tahliye edilmiyor, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.

Kendi Çapraz, kardeşinin yaşadıklarını ETHA’ya anlattı: “Kardeşim sokak ortasında vuruldu. Sivil ve seçilmiş biriydi. Zırhlı araçtan ‘A-4 mermisi’ denilen bir mermiyle vuruldu. Bu mermi vücuda girince parçalanıyormuş. Bunu hastanede öğrendim. Bağırsakları dışarıdaydı ve ellerinden büyük hasar vardı. 27 gün Van 100. Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gördü. Daha sonra Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

‘KARDEŞİM TEKERLEKLİ SANDALYEDE, NASIL KAÇABİLİR?’

Sibel’e 15 ameliyat yaptılar. Baltalimanı Başhekimi, ‘Bu teröristin burada ne işi var’ diyerek bize hakaret etti. Polis bir gün odaya gelip beni çıkarmaya çalıştı. Başında ‘Biz bekleyeceğiz’ dediler. Ben de yazılı savcılık kararı istedim. Sonra Sibel’i de alıp hastane odasından çıktım. Doktor gelince, polis Sibel’in başında bekleme ısrarından vazgeçti. Odaya dinleyici koyduklarını da öğrendim. 3 ameliyat daha olması gerekirken, tutuklandı. Hakkari Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya görüntülü olarak katıldı. Formalite bir mahkemeden sonra tutuklayarak, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne getirdiler.

Daha tam iyileşmeden, ağrıları varken, üstelik tekerlekli sandalyedeyken tutuklandı. Tekerlekli sandalyeli birini kaçma şüphesi olduğu iddiasıyla cezaevinde tutuyorlar. O’nu ilk gün cezaevinde böceklerin olduğu bir odada tek başına tuttular.”

‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VARKEN, MAHKEME NASIL ÇALIŞIYOR?’

Sibel Çaprazı Avukatı Banu Güveren, Çapraz’ın tutuklandığı duruşma için “formalite” dedi. Tutuklanmasının hiçbir hukuki gerekçesinin olmadığının altını çizen Güveren, “Tedavi olması gereken biri neden kaçsın?” diye sordu.

Güveren, müvekkili Çapraz’ın durumuna ilişkin şunları söyledi: “Çapraz hakkında bazı kişilerinin ifade verdiği söyleniyor. O kişiler duruşmaya geldi ve ‘Bizim böyle bir ifademiz yok’ dediler. Bu davada polis bilirkişiye oynuyor. Polis, kendince ifade ve tutanaklar yazmış. Polis tutanakları çelişkilidir. Yüksekova’da sokağa çıkma yasağı nedeniyle zaten devlet kurumları çalışmıyor. Yüksekova gibi bir yerde her gün çatışma varken Sulh Ceza Mahkemesi nasıl çalışıyor? Duruşmanın nasıl yapıldığı belli değil. Sibel görüntülü olarak İstanbul’dan duruşmaya katıldı. Formalite bir duruşmadan sonra tutuklanıyor. 2 defa tutukluluğunun incelenmesi ve tutukluluğun kaldırılması için Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvuruyoruz. Klişe aynı söylemler duyuyoruz, bazen de cevap verme tenezzülünde bile bulmuyorlar. Bu durum kesinlikle hukuk ile izah edilemez. Hukuki hiçbir karşılığı yok, tamamen siyasi bir karardır.”

‘ÇAPRAZ’IN CEZAEVİNDE NE İŞİ VAR?’

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bir süre tutulan akademisyen Esra Mungan, cezaevinde ortak sohbetlerde Sibel Çapraz’la bir araya geldi.

Tanıklığını anlatan Mungan, “Ortak sohbette Sibel ile tanıştık. İnsan onu görünce şaşırıyor. ‘Tedavisi bitmemiş ve tekerlekli sandalyeli birinin burada ne işi var?’ diye düşünüyorsun. Bu durum insanın vicdanını yaralıyor. Merdivenlerden çıkarmak zor. Bir asansör var cezaevinde, o da bozuk. Bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. İçinde rehin kalabiliyorsun. Nitekim Sibel’in de başına geldi bu” dedi.

Çapraz’ın durumundaki bir hasta için cezaevinde uzman doktor dahi olmadığına dikkat çeken Mungan, “Akşam acil bir durum olsa nöbetçi doktor yok” diye konuştu.

Cezaevlerindeki hasta tutsakların durumuna dikkat çeken Mungan şöyle konuştu: “Örneğin Hülya Gerçek’in rahim biyopsisi yapılması gerekiyor. Ama bunun için sıra ve hasta yoğunluğu gerekçesiyle hastaneye götürülmüyor. Hastaların sevki ring araçlarında yapılıyor. Asker de güvenlik gerekçesiyle götürmeyebiliyor. İçeride sağlık durumları ciddi olan insanlar var ancak tedavi olanaklarından yoksunlar.”

ETHA 15.05.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.209 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: