CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus 10 gündür açlık grevinde

İzmir 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan siyasi tutsak Mehmet Şerif Öner’in, cezaevi idaresinin hasta tutsaklar üzerinde yürüttüğü politika ve sağlık hakkının engellenmesinden dolayı 10 gündür süresiz, dönüşümsüz açlık grevine girdiği öğrenildi.

İzmir-Kırıklar 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutsak Mehmet Şerif Öner, cezaevinde yaşadığı hak ihlalleri ve tedavi hakkının engellenmesinden dolayı Adalet Bakanlığı’na 3 Mayıs tarihli yazdığı dilekçeyle açlık grevine girdiğini açıkladı. Bakanlığa yazdığı bu dilekçenin bir adet fotokopisini de ailesine gönderen Öner, cezaevinde maruz kaldıkları hak ihlallerini anlattı.

Kaldığı F Tipi cezaevindeki iki katlı koğuşların sağlık acısından elverişsiz olduğunu belirten Öner mektubunda, “Sağ omzumda kolikuva kırığı olup boyun fıtığı olduğum için sandalyede oturamıyorum. Ağrı ve uyuşmaya yol açtığı için ya yatakta uzanır durumdayım ya da ayakta duruyorum” diye yazdı.
Öner, yine diz kapağının olmamasından dolayı merdiven basamaklarından inip çıkarken diz bölgesinde ağrı, kramp, ani kasılma ve güç reaksiyonu yaşadığından dolayı düştüğünü ifade etti. Bu sağlık sorunlarından kaynaklı merdivensiz bir odaya verilmesi için talepte bulunduğunu da belirten Öner, ancak bu talebinin cezaevi idaresi tarafından ‘değerlendireceğiz, ilgileneceğiz’ denilerek sürekli geçiştirildiğini anlattı.

‘Ring aracına ayakta duracak şekilde kelepçelendim’

Hastalıklarından dolayı sürekli hastaneye gitmesi gerektiğini de mektubunda belirten Öner, hastaneye sıklıkla götürülmediğini, götürüldüğünde ise elleri kelepçeli bir şekilde nefes dahi almakta zorluk çektiği ring aracında tutulduğunu söyledi.

‘Şartlarım kabul edilene dek eylemde olacağım’

Cezaevinde birçok hak ihlallerinin ve hasta tutsaklara karşı tedavilerin işkenceye dönüştürüldüğünü mektubunda ifade eden Öner, hastaneye giderken ringe kelepçelenmeme ve ring aracında bekletilmeme ile sol bacağında diz kapağının olmamasından dolayı merdivenli odada sürekli düşüp kendini yaralamasından dolayı merdivensiz bir odaya verilinceye kadar eylemini sürdüreceğini de belirtti.

DİHA 13.05.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.401 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: