CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Oltu Hapishanesinde Şüpheli Ölüm

Erzurum Oltu Cezaevi’nde geçtiğimiz günlerde fenalaşan Serhat Sarıhan isimli tutuklu tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Sarıhan’ın ölümüne ilişkin ciddi iddialar var. Bu iddalardan biri fenalık geçirdikten sonra 9 saat boyunca koğuşta bekletildiği. Bir diğer iddia ise Sarıhan’ın gardiyanlar tarafından dövüldükten sonra fenalaştığı. İddiaları Sarıhan’ın ölümüne ilişkin gelişmeleri takip eden HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak’a sorduk. Irmak kendilerine de bu yönde duyumlar geldiğini, araştırdıklarını ancak henüz net bilgilere ulaşamadıklarını söyledi. Sarıhan’ın ‘örgüt üyeliği’ iddiası ile 3 ay önce Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde gözaltına alınıp, tutuklandığı öğrenildi.

İKİ ÖNEMLİ İDDİA: GARDİYANLAR DÖVDÜ, 9 SAAT BEKLETİLDİ

Oltu Cezaevi’nde 3 Mayıs gecesi saat 01.00’de fenalaştığı belirtilen, ancak gardiyanlar tarafından 9 saat koğuşta bekletilerek, sabah saat 11.00’da Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı öne sürülen 23 yaşındaki Serhat Sarıhan beyin damarında tıkanma nedeniyle yoğun bakım servisindeki tedaviye cevap vermedi. Sarıhan dün hayatını kaybetti.

AVUKATLAR VE HDP NASIL ÖLDÜĞÜNÜ ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYOR

İddiaları sorduğumuz HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, “Serhat Sarıkaya’nın babası da cezaevinde. Ne yazıkki bilgi alabildiğimiz bir yakını yok. Henüz yaşamını yitirmemişken ben hastaneyi bir kaç kez aradım. Ne şekilde beyin kanaması geçirmiş, ilk bulgular nelerdir öğrenmek istedim. Ancak doktorlardan sadece durumunun kritik olduğuna dair bilgi alabildi. Başka bilgi vermediler” dedi. Avukatlar aracılığıyla hem otopsi sonucuna ulaşmaya hem de cezaevinde neler yaşandığını öğrenmeye çalıştıklarını söyleyen Irmak, “Cenazesi Adli Tıp Kurumu’nda bekletiliyor. Cenazeyi kuzenine vermek istemişler ancak kuzeni, ölüm nedeni, bulgular, otopsi raporu gibi resmi belgeler olmadan cenazeyi teslim almak istememiş. Gardiyanlar tarafından dövüldüğü ve 9 saat bekletildiği yönünde duyumlarımız var ancak bunları netleştiremedik. Netleştirmek için uğraşıyoruz. Buna göre hukuki süreci başlatacağız” dedi.

CEZAEVİ TELEFONLARINA ULAŞILAMIYOR

İddiaları sormak için Oltu Cezaevi’nin internet sitesindeki 2 farklı numarayı defalarca aramamıza rağmen ‘sürekli operatöre bağlıyoruz’ anonsuyla karşılaştık. Ancak telefon operatöre bağlanmadı.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 09 Mayıs 2016 by in Hapisteki Hastalar, Merhum Mahpuslar, Uncategorized.

Sayaç

  • 276.405 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: