CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kelepçeli muayeneyi kabul etmediği için tedavi edilmiyor

Osmaniye Cezaevi’nde Ömer Faruk Yaprak adlı tutsak, kelepçeli muayene dayatmasına karşı çıktığı için 14 aydır hastaneden geri çevriliyor. Yaprak, hastanedeki doktorların ırkçı muamelelerine maruz kaldıklarını aktardı.

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 16 aydır tutuklu bulunan Ömer Faruk Yaprak, kelepçeli muayene dayatıldığı için 14 aydır tedavi edilmiyor. Yaprak, cezaevinde yaşadığı hak ihlallerine ilişkin DİHA’ya gönderdiği mektupta gözaltına alındığında kulağına aldığı darbe sonucu duyma sorunu yaşadığını belirterek, muayene için götürüldüğü hastanede kelepçeli muayene dayatıldığı için tedaviyi kabul etmediğini aktardı.

Doktor hakaret etti

Yaprak 14 aydır hastane krizinin yaşandığını aktararak, kaldırıldığı hastanede siyasi tutsak olduğu için doktorların duruma sessiz kaldığını kaydetti. Osmaniye Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) servisinde çalışan Doktor Mehmet Ali Ç.’nin tutsaklara karşı ideolojik yaklaşımlarını olduğunu dile getiren Yaprak, “7 defa gitmiş olduğum hastanede kelepçelerimi açma talebim üzerine anında askerlere ve komutana ‘Bunu alın götürün dışarı’ demesiyle askerler yaka paça beni zorla dışarı çıkardılar. Doktora ‘Siz Hipokrat yemininize sadık değilsiniz’ dememden sonra doktorun hakaret ve küfürlerine maruz kaldım” dedi.

Zorla dilekçe

Sürekli asker ve gardiyanlar tarafından tehdit edildiğini dile getiren Yaprak, şunları aktardı: “Zorla bana ‘Hastaneye gitmek istemiyorum’ diye dilekçe yazmamı istediler. Bu dayatmalara rağmen kendim ‘Hastaneye gideceğim esnada asker ve komutanlar tarafından ağır küfür ve hakaretlere maruz kaldığımdan dolayı hastaneye gitmiyorum’ yazdım. Yazdığım dilekçe ‘Komutana hakaret etmekten, aşağılamaktan ve devlete hakaret etmek’ olarak gösterildi ve adıma soruşturma açıldı. Basına yolladığım mektuplara cezaevi idaresi tarafından el konuldu. Cezaevinde uygulanan şiddet ve işkencelerin üstünü kapatmak istiyorlar bu yüzden de basından korkuyorlar. Adalet ve Sağlık bakanlığına defalarca başvuru yaptım. Bakanlığa yaptığımız başvurulardan dolayı haksız konuma düşerek hukuk mahkemesi benim hakkımda soruşturma kararı başlattı gerekçe ise bizim değil hukuksuzluğa imza atan doktorun beyannamesi esas alındı.”

DİHA 08.05.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.630 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: