CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’n de ameliyat esnasında işkence iddası

Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde bel fıtığı patlaması üzerine Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan siyasi tutsak Rızgan Turan’a ameliyat esnasında göğsüne Türk bayrağı yapıştırıldı, boyun kısmı jiletle kesildi. Narkozun etkisi geçtikten sonra saldırıyı gördüğünü bildiren Turan, ameliyat öncesi tutukluluk sebebinin sorulduğunu aktardı.

Erzirom’un (Erzurum) Tatos (Tekman) ilçesinde 9 Ekim 2015’te, “örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklanan 4 çocuk babası Rızgan Turan ameliyat olmak için kaldırıldığı Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ırkçı saldırıya uğradı. Tutuklu Turan, daha önce defalarca kez idareye başvurmasına rağmen tedavi edilmeyen bel fıtığının patlaması üzerine geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanenin Ortopedi bölümüne kaldırılan Turan, ameliyata alınmadan önce bu bölümde çalışan sağlık çalışanlarının, “Adli misin, siyasi mi?” sorusuna, “Siyasiyim” cevabını verdi. Ardından ameliyata alınan Turan, narkozun etkisindeyken göğsüne Türk bayrağı yapıştırıldı. Narkozun etkisi geçmeye başladıktan sonra göğsüne Türk bayrağı yapıştırıldığını ve boynunda ameliyat yeri ile ilgili olmayan jilet izi fark eden Turan, durumu avukatına bildirdi.

Konuyla ilgili bilgi veren Turan’ın avukatı Seyhan Çiltepe, müvekkiline yönelik saldırıyı doğruladı. Çiltepe, müvekkilinin daha önce bel fıtığı şikâyeti ile defalarca kez idareye başvuruda bulunduğunu ancak cezaevi idaresi tarafından dikkate alınmadığını söyledi.

Göğsüne Türk bayrağı yapıştırıldı

Turan’ın Çarşamba günü bel fıtığının patlaması üzerine hastaneye kaldırıldığını belirten Çiltepe, “Müvekkilim hastaneye kaldırıldığında hasta bakıcıların kendisine ‘siyasi tutsak mısın, adli mi?’ diye soruluğunu söyledi. Hastane personeline siyasi olduğunu söylemiş ve ameliyata alınmış. Müvekkilim narkozun etkisinden çıktığında göğsüne yapıştırmalı olan Türk bayrağı yapıştırıldığını ve ensesine ameliyat ile alakası olmayacak şekilde jilet atıldığını fark etmiş” dedi.

Avukatı suç duyurusunda bulunacak

Saldırıyla ilgili sorumlular ve saldırıyı gerçekleştirenler hakkında suç duyurusunda bulunacağını kaydeden Çiltepe, “Tutsak olan bir insana böyle bir muamelenin yapılması ciddi bir sorundur, kabul edilemez” diye konuştu.

DİHA 09.05.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.401 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: