CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İki eli olmayan hasta mahpus Aktaş, tek kişilik hücreye konuldu

Adli Tıp Kurumu tarafından 3 kez “cezaevinde kalamaz” raporu verilmesine rağmen tahliye edilmeyen hasta tutsak Ergin Aktaş, bu sefer de Metris R Tipi Cezaevi’nden İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’ne sevk edilerek tek kişilik hücreye konuldu. Aktaş’ın avukatı Gülüzar Tuncer, Aktaş’ın tek başına günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olduğuna dikkat çekerek, AYM’ye cezanın ertelenmesi için acil tedbir kararı alınması yönünde başvuru yaptıklarını söyledi.

Adli Tıp Kurumu’nun, sol kolu dirseğine yakın yerden, sağ kolu da bilekten kesilmiş olan hasta tutsak Ergin Aktaş’ın tahliye edilmesi için 2 Şubat’ta 3’üncü kez verdiği, “cezaevinde kalamaz” raporu, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yok sayılmasının ardından Aktaş’a yönelik hak gaspları derinleşerek devam etti. Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayan Aktaş’ın Metris R Tipi Cezaevi’nden gönderildiği Menemen R Tipi Cezaevi’nde tek başına bir hücreye konulduğu ortaya çıktı.

Aktaş’ın Avukatı Gülizar Tuncer, Metris R Tipi Cezaevi’ndeyken Aktaş’a yine başka bir hasta tutsak olan Cengiz Sinan Halis Çelik’in baktığını belirterek, İzmir’deki Menemen R Tipi Cezaevi’nde tek kişilik hücrede kendisine hiç kimsenin bakamayacağı gibi, asla kendi ihtiyaçlarını da karşılamayacağını söyledi. Aktaş’ın hücrenin kapısına konulan yemeği bile alacak durumda olmadığını belirten Tuncer, Aktaş’a Menemen’e götürülürken su dahi verilmediği bilgisini paylaştı. Ağırlaştırılmış müebbet tutsakların tek başına bir hücrede kaldığını ancak, Aktaş’ın koşullarının uygun olmadığı için şimdiye kadar tek başına bir hücreye konmadığını söyleyen Tuncer, Aktaş’a yönelik tecridin derinleştiğini ve bunun da siyasi gelişmelerden kaynaklandığını belirtti.

Daha önce Aktaş’ın tahliye edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptıklarını hatırlatan Tuncer, Menemen R Tipi Cezaevi’ne yapılan sürgünün ardından Aktaş için acil tedbir kararı alınması için AYM’ye yeni bir başvuru yaptıklarını söyledi. Tuncer, AYM başvurusunda, AİHS’in ilgili hükümlerini, 2006 yılında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nce yeniden düzenlenen Avrupa Cezaevi Kuralları’na ve Birleşmiş Milletler Her Hangi Bir Biçimde Tutuklanan Veya Hapsedilen Kişilerin Korunmasına İlişkin Prensipler Bütünü’nü hatırlattı ve Aktaş’ın serbest bırakılması yönünde acil tedbir kararı verilmesini talep etti.

Raporlar var, uygulanmıyor

Her iki elini de bir patlamada kaybeden, savunma dahi yapamadığı bir yargılama sonucu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen hasta tutsak Ergin Aktaş (26), 5 yıldır tutuklu. İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’nun, 12 Temmuz 2013 ve 30 Nisan 2014 tarihli raporlarıyla hakkında iki kez “Hayatını yalnız idame ettiremez” dediği Aktaş için savcılık nezdinde yapılan tahliye başvuruları emniyetten gelen “Toplum güvenliği için tehlikelidir” görüşüyle reddedilerek, tahliye edilmedi. ATK’nin üçüncü kez Aktaş için verdiği “cezaevinde kalamaz” raporu da, Erzurum 2.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

DİHA 05.05.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 05 Mayıs 2016 by in Genel Hasta Hakları, Hapishanede Hasta Hakları, Hapisteki Hastalar and tagged , .

Sayaç

  • 276.346 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: