CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Mahpusların sağlığa erişim hakkı engelleniyor

Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde siyasi tutsaklar üzerindeki baskı ve şiddet artarak devam ediyor. Son olarak Kırklareli F Tipi cezaevinde baskı, işkence ve şiddet uygulandığını söyleyen tutsak yakınları, “Eşim beni aradı ve bana, ‘biz her an infaz edilebiliriz, can güvenliğimiz yok’ dedi” diyerek artan baskı ve şiddetin boyutunu söyledi.

Kürdistan ve Türkiye’de bulunan siyasi tutsaklar üzerindeki baskı, şiddet ve işkence gün geçtikçe artıyor. Son olarak Kırklareli F Tipi Cezaevi Müdürünün değişmesiyle birlikte siyasi tutuklulara dönük baskıların ve işkencelerin arttığını belirten tutuklu yakınları, yakınlarının hayatları için endişeli olduklarını söyledi.

‘Şu anki müdür tutsaklarımıza her türlü baskıyı yapıyor’

Tutuklu yakınları, tutukluların hayatlarının dahi tehlikede olduğunu söyleyerek, “Hasta olan tutsaklar revire götürülmüyor. Tek başına kalmaması gereken hastalar var onlar da tek kişilik koğuşlarda bırakılıyor ve bu hastalar hiç bir ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Tutsaklar ortak alana çıkarılmıyor, bir de hobi cezası verilmiş” dedi. Tutsak yakınları, “Tutsaklarımıza 7 ay boyunca görüş ve iletişim cezası verilmiş. Cezaevi müdürü ılımlı olduğu için onu alıp yerine başkasını vermişler. Şu anki müdür tutsaklarımıza her türlü baskıyı yapıyor” şeklinde konuştu.

‘İnfaz edilebiliriz’

Mafya şefi olarak adlandırılan ve mafyacılık faaliyetlerinden dolayı cezaevinde olan Alaattin Çakıcı’nın Kırklareli F Tipi cezaevine götürüldüğünü ve çok sayıda siyasi tutsağın sürgün edildiğini söyleyen tutuklu yakınları, “Cezaevinde sadece 160 tane siyasi mahkum kalmış. Adlilerden ise Aladdin Çakıcı ile beraber 8 tane var. 8 adli de muhtemelen Aladdin Çakıcı’nın adamlarıdır” dedi. Öte yandan siyasi tutsaklara gardiyanların sürekli hakaret ve baskı yaptığını vurgulayan yakınlar, “Cezaevi yönetimi yetmiyor gibi bir de gardiyanlar tutsaklarımıza işkence yapıyor. Eşim bana telefon açtığında, ‘Öyle şeyler yapılıyor ki telefonda anlatamıyorum. Her an infaz edilebiliriz de’ dedi” diye kaydetti.

Jinha 03.05.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.346 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: