CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kemik ölçüm cihazına kelepçeli sokulmak istendi

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde hasta tutsaklara yönelik hak gaspları giderek ağırlaşıyor. Tutsakların birçoğunun hastaneye ters kelepçe ile sevk edildiği, bu uygulamayı kabul etmeyenlerin ise tedavilerinin engellendiği öğrenilirken, ağır hasta tutsak Rauf Erdem’in tedavisi ile ilgili skandal bir iddia ortaya çıktı. Kemik ölçümü için hastaneye sevk edilen Erdem, askeri personelin dahi radyasyon nedeniyle refakatçi olarak girmek istemediği odada, kelepçeli olarak kemik ölçümü cihazına sokulmak istendi.

Temmuz ayından bu yana devreye giren savaş konseptine paralel olarak cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin boyutu her geçen gün daha da ağırlaşırken, Türkiye ve Kürdistan cezaevlerindeki hasta tutsak gerçeği ise halen gündemde. Cezaevlerinde bulunan ve AKP tarafından ölüme terk edilen 756 hasta tutsağın durumu gün geçtikçe ağırlaşırken, çözüm sürecinin sona ermesi ile birlikte bakıma ve tedaviye muhtaç hasta tutsakların durumu Türkiye gündeminin dışına itilerek, örtbas edilmeye çalışılıyor. Öte yandan birçok tutsağın tedavisi sudan sebeplerle engellenirken, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde kalan tutsakların İHD Genel Merkezi’ne gönderdikleri mektuplardaki anlatımları, hasta tutsaklara yönelik tedavi engelinin geldiği boyutu ortaya koyuyor.

Tedavisi engellenen tutsaklardan Rauf Erdem, sol dizinde kist nedeniyle yürümekte zorlanırken, beyninde tümör, safra kesesinde taş ve göbek fıtığı gibi hastalıkları doktor raporları ile sabit olmasına rağmen Adli Tıp Kurumu’na cezasının ertelenmesi için yaptığı başvuruların tamamı reddedildi. Kalpteki problemleri nedeniyle ise Anjiyo ameliyatı geçiren Erdem’in durumu ağırken, sevk edildiği Kırıkkale Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ise skandal bir durum yaşadığı ortaya çıktı.

Radyasyon saçan cihaza kelepçe ile sokulmaya çalışıldı

Kemik erimesi hastalığı nedeniyle Erdem, yeniden kemik yoğunluğu testi yapılmak üzere geçtiğimiz ay Kırıkkale Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Testin yapılacağı ve radyasyon içeren alete doktorların gözü önünde kelepçeli bir halde sokulmak istenen Erdem, yaşanan duruma itiraz etmesi sonucu tedavisi engellendi. Başhekim Yardımcısı ise konu hakkında Erdem’in itirazına doktorluk mesleği için utanç verici bir tespite imza atarak, demir kelepçenin radyasyon çekmeyeceğini bu nedenle tedavisinin bu şekilde yapılabileceğine kanaat getirdi. Başhekim Yardımcısı hasta tutsağın yanına refakatçi bir asker verilmesi durumunda kelepçenin çıkarılabileceğini de belirtirken, görevli askeri personelin ise radyasyona maruz kalmayı reddettiğini belirtmesi, bu nedenle kelepçeli tedavi yapılmasını istemesi ise dikkat çekti.

Yaşananların üzerine tedavisine başka bir yerde devam edilmesini isteyen Erdem’in, Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Komisyonu’nun da içerisinde bulunduğu birçok kuruma yaptığı başvuru ise cevapsız bırakıldı. Her anlamıyla ölüme terk edilen Erdem, İHD Genel Merkezi’ne başvuruda bulundu.

Ters kelepçe uygulaması dayatılıyor

Aynı cezaevinde kalan Yılmaz Karaaslan isimli tutsak ise, ülke gündemine paralel olarak askeri personelin ve cezaevi yönetiminin sistematik olarak siyasi hasta tutsakların tedavilerini engellediğini belirtti. İlk başlarda hastane sevklerinde gecikmeler yaşanmaya başladığını belirten Karaaslan, daha sonra ise askeri personelin doktorun talebi olsun olmasın tutsakları kelepçeli muayene ve tedaviye zorladığını ifade etti. Kelepçeyi açan doktorlara ise tedirginlik yaratmak amacıyla tutanak imzalatıldığını da belirten Karaaslan, son olarak ise tutsakların cezaevinden hastaneye ters kelepçeli vaziyette götürüldüğünü ifade etti. Bu uygulamayı kabul etmeye tutsakların ise hastane sevklerinin iptal edildiğini söyleyen Karaaslan, insani değer ve yargılarla hiçbir biçimde bağdaşmayan tamamen keyfi bu uygulamaların ortadan kalkması için kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı.

Ters kelepçeli halde ağzındaki dikişi almak istediler

Kemal Tufan isimli tutsak da, keyfi uygulamaların arttığını belirtirken, insanlık dışı ters kelepçe uygulamasının geldiği noktayı anlattı. 24 Şubat günü damağında bulunan dikişin alınması için sevk edildiği Kırıkkale Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde, ters kelepçeli olarak tedavi edilmek istendi. Tufan acı verici olması nedeniyle ağzındaki dikişlerin ters kelepçeli bir halde alınmasını reddederek doktordan kelepçesini açmasını isterken, doktor ise hasta hekim ilişkisini hiçe sayarak Tufan’ın bu talebini reddederek tedavisini engellendi. Olayın üzerinden bir ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen Tufan halen dikişlerini aldıramazken, cezaevinde durumu kritik olan hasta tutsakların da tedavilerinin yapılamadığını da söyledi.

‘Kelepçeli tedavi insanlık suçudur’

İHD Genel Merkez Cezaevi Komisyonu Yöneticisi Necla Şengül, Kırıkkale Cezaevi’nin hak ihlalleri konusunda en çok başvuru aldıkları cezaevlerinden biri olduğunu söyleyerek, bu cezaevinde uzun yıllardır mahpusların hiçbir haklarından faydalanamadıklarını belirtti. Hasta tutsakların tedavileri önünde her gün yeni bir engelle karşılaştıklarını ifade eden Şengül, ağır hasta mahpusların tedavileri önünde doktor raporlarındaki eksiklikler, kelepçe uygulaması gibi çeşitli engeller çıktığını söyledi. Kırıkkale Cezaevi’nde tutulan Rauf Erdem’in tedavisinin kelepçeyle yapılmasının, radyasyonlu cihaza kelepçeyle girmesinin istenmesinin insanlık suçu olduğunu söyleyen Şengül, “Buradan çağrı yapıyoruz. Bu hekimlerin yaptıkları ihlaller konusunda uyarılmaları gerekmektedir. İnsanlar mahpusta olsa sağlıklı yaşama hakkına sahiptir” dedi.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.227 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: