CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Abdullah Gür’ün hapishanedeki tedavisi engelleniyor

Muş’un Varto ilçesinde 16 Ağustos 2015 tarihinde sokağa çıkma yasağının ardından mahallelere yönelik bombalamada ağır yaralanan Abdullah Gür’ün tedavisi, sürgün edildiği Şakran T4 Kapalı Cezaevi’nde yapılmıyor. Cezaevi yönetimi Gür’ü tedavi etmek için hastaneye göndermek yerine ağrı kesici verip tekrar hücresine gönderdi.

Savaşla birlikte Türkiye ve Kürdistan’da bulunan cezaevlerinde özellikle hasta tutsaklara yönelik hak ihlalleri de arttı. Sürekli ihlallerle gündeme gelen İzmir Şakran T4 Kapalı Cezaevinde bu kez hasta tutsakların tedavileri engellenmeye başlandı. Cezaevine yeni atanan Mehmet Sürgün adlı cezaevi müdürünün uygulamalarına yönelik tepkiler ve şikayetlerde artamaya başladı. Yeni müdürün atanması ile birlikte ilk olarak İMC TV televizyon cezaevi kanal sisteminden çıkarılırken, Özgür Gündem ve Azadiya Welat gibi gazeteler de “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesi ile tutsaklara verilmiyor. Cezaevindeki son ihlal ise, ağır hasta tutsakların tedavisinin engellendiği yönünde.

Hasta tutsakların tedavisi yapılmıyor

Tedavisi engellenenlerden biri de Muş’un Varto ilçesinde 16 Ağustos 2015 tarihinde sokağa çıkma yasağının ardından mahallelere yönelik bombalamada ağır yaralanan Abdullah Gür. Gür, Varto’da devlet güçlerinin mahallere yönelik saldırısında vücuduna isabet eden çok sayıda kurşunla ağır yaralanırken vücudunun büyük bölümü de yandı. Muş Devlet Hastanesi’nde tedavisi sürdüğü esnada çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Gür, Muş E Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Cezaevi şartlarında da olsa Muş’ta tedavisine devam edilen Gür, 12 Şubat’ta Şakran T4 Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi.

Hastane yerine ağrı kesici

Vücudundaki kurşun yaraları ve vücudunun büyük bir bölümünün yanmasından dolayı yürümekte ve konuşmakta zorluk çeken Gür, tedavi olmak için cezaevi yönetimine başvursa da olumlu bir sonuç almadı. Gür, hastaneye sevk edilmek için cezaevine revirine çıktı ancak Gür, hastaneye gönderilmek yerine “ağrı kesici” verilerek tekrar hücresine gönderildi. Gür’ün tedavi olmak için yazdığı dilekçelere ise şu ana kadar olumlu bir cevap verilmedi.

Amca Gür: Güçlükle yürüyor ve konuşamıyordu

Yeğeni ile kapalı görüşte görüşen İhsan Gür, yeğeni Gür’ün yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Güçlükle yürüyor ve konuşamıyordu. Görüş boyunca sürekli gardiyanlar başında bekliyordu. Konuşmakta güçlük çektiği için yaşadığı sıkıntıları tam anlatamadı. Tedavisinin yapılmadan buraya gönderildiğini ancak burada tedavisinin engellendiğini öğrendik. Yeğenim ‘bana ağrı kesici verip gönderiyorlar’ dedi.”

Yeğeni Gür’ün tedavisinin biran önce yapılması için kamuoyunda duyarlılık bekleyen Gür, konunun takipçisi olması için İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi’ne başvurdu.

Konu hakkında iddiaların sorulduğu cezaevi yönetimi ise, herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmadı.

DİHA  23.02.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.484 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: