CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpusu hastaneye ‘infaz notuyla’ gönderdiler

Van’da girdiği bir çatışmada ağır yaralı olarak gözaltına alınıp tutuklanan Ramazan Beyazpirinç, “Çatışmada yakalandığı ve asker polis ölümüne sebep olduğu” notuyla gönderildiği hastaneler tarafından kabul edilmeyerek, adeta hastaneler arasında “infaz” edildi. Beyazpirinç’in avukatı Alişan Şahin, AYM’nin “tedbir kararı”na rağmen tedavi edilmeyen müvekkilinin ölümüne sebep olan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Van’da 14 Ekim 2015 günü kent merkezinde yaşanan bir çatışmanın ardından ağır yaralı olarak gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Ramazan Beyazpirinç, Ankara’da tedavi gördüğü hastaneden, “yoğunluk var” gerekçesiyle başka bir hastaneye sevk edildiği sırada ambulansta yaşamını yitirdi. Önce Numune Hastanesi’ne oradan da 29 Mayıs Hastanesi’ne kaldırılan ancak her iki hastane de “Yoğunluk var, alamayız” denilerek kabul edilmeyen Beyazpirinç, Senatoryum’a kaldırılırken yolda hayatını kaybetti.

İnfaz notuyla gönderildi

Çatışma sonrasında gözaltına alındığında Van Özel İstanbul Hastanesi’ne kaldırılan Beyazpirinç’in sol akciğeri, karaciğerin bir kısmı ve dalağı alındı ancak tedavi imkanları tam olarak sunulamadı. Aynı zamanda tutuklandığı için de birçok hastalığa yakalanan Beyazpirinç, hastanede Yoğun Bakım Servis Uzmanı olan H.D. ve Göğüs Cerrahi Uzmanı M.H.B. isimli doktorlar tarafından tedavi edilmediği ve polisler tarafından da infaz edilmekle tehdit edildiği öğrenilmişti. Ardından gönderildiği Ankara’da da Beyazpirinç’in adeta infaz edildiği ve gittiği her hastaneye de, “Çatışmada yaralandığı ve polislerin yaşamına neden olduğu” bilgisiyle gönderildiği ve bu yüzden de hastanelerde ırkçı yaklaşıma maruz kaldığı belirtildi.

‘Ramazan basit bir tedaviyle kurtarılabilirdi’

Konuyla ilgili konuşan Beyazpirinç’in avukatı Alişan Şahin, Beyazpirinç’in hastane revirinde basit bir damar beslenmesi ve antibiyotik tedavisi ile kurtarılmasının mümkün olduğunu ancak özellikle bunu yapılmadığını söyledi. Şahin, Beyazpirinç’in ikinci kez Numune Hastanesi’ne sevk edildiğini ve her iki seferde de aynı hekime denk geldiğini belirterek, hastane hekiminin tıp ettiğine yakışmayacak şekilde tutsak Beyzpirinç’e karşı ırkçı davranışlar sergilediğini vurguladı. Şahin, şöyle dedi: “Ramazan’ın ilaç tedavisi önerisine hekim ‘Git sana Van’da antibiyotik versinler’ diyerek reddetti. Bu hekim hakkında suç duyurusu hazırlandık, suç duyurusunda bulunacağız.”

‘Tedavi denilen şey işkenceydi’

Hasta tutsak Beyazpirinç’in yarasının ağır olması nedeniyle cezaevi revirinde veya bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi görmesi gerekirken, işkenceye maruz kaldığını söyleyen avukat Şahin, cezaevi yönetimi ve hastane hekimlerinin Beyazpirinç’e insanlık dışı muamelelerde bulunduğunu belirtti. Şahin, şunları kaydetti: “İlk ve ikinci muayenede kelepçelerin askerlerin çözmek istenmesine rağmen doktor buna izin vermiyor. Düşünsenize asker bile vicdanen rahatsız olurken bu durumdan yemin etmiş hekim bunun sürdürmekte ısrar ediyor.”

‘Ramazan’ı bilinçli bir şekilde infaz ettiler’

Beyazpirinç’in kesinleşmiş bir suçunun olmamasına rağmen, gittiği her yere önceden “Emniyet müdür yardımcısının ölüm olayına karışmıştır” diye bilgi gönderildiğini belirten Şahin, bu yazıyla başvurunun yapıldığı Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “tedbir kararı alarak, Beyazpirinç’e tedavi imkanlarının verilmesine hükmettiğini” dile getirerek, bu karardan bir gün sonra Beyazpirinç’in tedavi edilmeyerek öldürüldüğünü söyledi. Şahin, AYM kararına rağmen cezaevi yönetiminin Beyazpirinç’i hastaneye kaldırmak noktasında gönülsüz davrandığına dikkat çeken Şahin, Beyazpirinç’in ölümünün bilinçli bir öldürme olduğunu kaydetti.

‘Ramazan yaşam dolu bir çocuktu’

Bayazpirinç’in amcası Ekrem Beyazpirinç ise, yeğeninin yaşama tutkuyla bağlı olduğunu belirterek, Beyazpirinç’in ölümünün “özgürlük bedeli” olduğunu vurguladı. Amca Ekrem Beyazpirinç, şunları söyledi: “Yaşam dolu bir çocuktu, hayatı çok seviyordu. Halkı için kendisini feda etti. İnsanların duyarlı olmasını istiyorum. Bu ülkede bir gün mutlaka hep beraber barış içinde yaşayacağımızın umudunu hiç kaybetmedim. Bunun bedelini de ancak böyle güzel insanları ödeyerek veriyoruz.”

Beyazpirinç kimdir?

Urfa Siverek doğumlu olan 26 yaşındaki Beyazpirinç, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi son sınıf öğrencisi iken Kürt Özgürlük Hareketi saflarına katıldı. İki arkadaşı ile beraber Van’da 14 Ekim 2015 günü kent merkezinde yaşanan bir çatışmada arkadaşları yaşamını yitirirken, Beyazpirinç ise ağır yaralandı. Van’da hastanede infaz edilmek istenen Beyazpirinç bir süre sonra yarasının ağırlığı nedeniyle Ankara’da tedavi görmesi için Sincan F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Burada sık sık hastaneye gitmesi gereken Beyazpirinç’i cezaevi yönetimi “Yeterli asker ve aracımız yok” denilerek hastaneye kaldırmadı. Konuşamayan Beyazpirinç AYM’nin tedbir kararı almasından bir gün sonra hastaneye kaldırılırken, yolda yaşamını yitirdi.

DİHA 21.02.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: