CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Barış Yiğit zihinsel engelli raporuna rağmen hüküm giydi

2005’de polis komplosuyla tutuklanarak 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Barış Yiğit’in durumu, Türkiye’de yargının geldiği içler acısı durumu gözler önüne seriyor. Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin Adalet Bakanlığı’na gönderdiği raporda, zihinsel engelli olduğu ve “cezai ehliyetinin olmadığı” ifade edilen Yiğit, başvurulara rağmen serbest bırakılmıyor.

Doğuştan zihinsel engelli 36 yaşındaki Barış Yiğit’in başına gelenler trajikomik bir Aziz Nesin öyküsü gibi. Dersim’de 6 Şubat 2005’de patlayan bomba sonrası evine baskın yapılan ve gözaltına alınan Yiğit, götürüldüğü karakolda bir polisin “Barış senden bir şey istesem yapar mısın?” sorusuna “Evet” yanıtı verince hayatı altüst oldu. Polis, zihinsel engelli Yiğit’e, daha önceden içerisinde bomba konulmuş bir poşeti taşıttı. Yiğit, poşetin içerisinde bomba olduğundan habersiz bir şekilde, karakolun kömürlüğünde aldığı bombalı poşeti, polisin istediği yere bıraktı.

Ardından gözaltına alınan Yiğit, bombalı poşetin taşıtıldığı polis tarafından sorgulandı. Polisin, Yiğit’i sorgulamasına neden olay ise bombalı poşette, Yiğit’in parmak izinin bulunması. Sorgusu yapılan Yiğit, “İzinsiz patlayıcı bulundurmak” iddiasıyla nöbetçi savcılığa sevk edildi. Dersim’de çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Yiğit’in davası Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne görülmeye başlandı. Erzincan T Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan Yiğit, yargılandığı davadan 20 yıl hapis cezası aldı.

‘Cezai ehliyeti yok’ raporu Adalet Bakanlığı’na da gönderildi

Yiğit’in zihinsel engelli olduğunu bilen avukatları, 14 Kasım 2015’de Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne götürülmesini ve sağlık raporu verilmesini istedi. Aynı gün Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne götürülen Yiğit’e rapor veren hastane, Malatya Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdiği raporunda, Yiğit’in hafif derecede “zeka geriliğine” sahip olduğunu bildirdi. Ayrıca Adalet Bakanlığı’na da gönderilen raporda, Yiğit’in işlediği suçun anlamını bilmediği ve sonuçlarını algılama yeteneğinin kısmen bulunmadığına yer verilerek, “cezai ehliyetinin olmadığı” belirtildi.

Yaklaşık 11 yıldır cezaevinde olan Yiğit’in cezaevindeki arkadaşları, DİHA’ya gönderdikleri mektupta, Yiğit’in kendi ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak durumda olduğunu ifade ederek, Yiğit’in tahliye edilmesi gerektiğini belirtti. Avukatlarının da Yiğit’in tahliyesini talep eden dilekçelerini ve raporlarını Malatya Cumhuriyet Savcılığı’na ilettiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını belirten arkadaşları, Yiğit’in sağlık durumunun cezaevi koşulları nedeni ile kötüleştiğini belirtti.

‘Acilen serbest bırakılması gerekiyor’

Toplum ve Hukuk Araştırmalar Vakfı Eşbaşkanı Cemil Adıyaman, cezai ehliyeti olmadığına dair raporu olan bir kişinin suç işlediği gerekçesi ile cezaevinde tutulamayacağını belirterek, derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Uluslararası hukuk ve iç hukuk kurallarına göre Yiğit’in serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Adıyaman, “Savcılar bazen bu gibi durumlarda, özellikle siyasi mahkumlarda, ‘Topluma zararlı düşünceleri var’ diyerek tahliye edilmesini istemiyor ancak, bu kişinin durumunda da olduğu gibi, cezai ehliyeti olmayan biri suçun sorumluluğunu da alamaz, bu nedenle Yiğit’in avukatları derhal harekete geçerek, tahliyesi için yeniden başvuru yapmalıdır” dedi.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.401 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: