CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Evrim Konak’ın sağlığa erişim hakkı engelleniyor

Gebze M Tipi Kadın Cezaevi’nde MKP ve TKP/ML davasından tutuklu olan Evrim Konak adlı tutsağın, tedavi olmak için sevk edildiği hastanede Cizre ve Sur’da yaşanan katliamları protesto ettiği için sağlık hakkının engellendiği, merdivenlerden sürüklenerek ve darp edilerek ring aracına götürüldüğü ortaya çıktı.

Gebze M Tipi Kadın Cezaevi’nde tutulan Evrim Konak adlı tutsak, basına gönderdiği mektubunda maruz kaldığı hak ihlali ve işkenceye dikkat çekti. Mektup yazacak durumda olmadığı için arkadaşı Ayşe Koç tarafından kaleme alınan mektup da, MKP ve TKP/ML davasından tutuklu olan tutsaklar olarak bulundukları her alanda Kuzey Kürdistan’da gerçekleşen katliamları protesto etmek için bir dizi eylem gerçekleştirme kararı aldıkları belirtildi.

Günlük slogan atma ve kapı dövmenin yanı sıra bir aylık komün paralarını Kuzey Kürdistan’a göndererek cezaevlerin dışarıdaki zulümden bağımsız olmadığını göstermek istedikleri aktarılan mektup da, “Bununla beraber katliamlar sürdüğü müddetçe görüşe giderken ve gelirken Cizre’de diri diri ölüme terk edilen halkımızın yaşadığı zulmü teşhir etmek ve direnişlerine ortak olmak amaçlı slogan atma eylemini sürdüreceğiz” denildi. Koç mektubunda, batının yaşanan katliamlara daha fazla sessiz kalmaması için hastaneye geliş gidişlerde Cizre ve Sur’da ki faşist saldırıları teşhir ve protesto etmek için karar aldıklarını da ifade ederek, arkadaşları Evrim Konak’ın 1 Şubat Pazartesi günü diş muanesi için hastaneye gittiğini ve ring aracından iner inmez “Cizre’de ölen bizim insanlığımızdır. Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attığında askerle tarafından darp edildiğini belirtti.

Merdivenlerden sürüklenerek ring aracına götürülüyor

“Gebze’de daha önce sağlık hakkının engellenmesi konusunda birçok sorun yaşansa da kelepçe hiçbir zaman problem olmamıştı” diyen Koç, Konak’ın sağlık hakkının engellendiğini de şu sözlerle anlattı: “Evrim, doktor muayenesinde kelepçenin açılmasını isteyince doktor da açılabileceğini ve problem olmadığını söylüyor. Ancak kolluk güçleri doktoru baskı altında bırakınca doktor da geri adım atıyor. Evrim Konak bunun üzerine bugüne kadar kelepçe konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmadığını, uygulamanın attığı sloganlar nedeniyle dayatıldığını vurguluyor. Ancak ‘çık dışarı’ cevabı alan Konak, sağlık hakkının engellenemeyeceğini ve muayene olmak istediğini söylüyor. Buna karşılık kolluk kuvvetleri Konak’ı merdivenlerden sürükleyerek ve darp ederek ring aracına götürüyor.”

Cezaevleri dahil tüm alanlarda Kuzey Kürdistan’da yaşanan faşist saldırı ve katliamlara karşı direnişlerini büyüteceklerini kaydeden Koç mektubunda, “Her yer Sur, her yer Cizre, her yer direniş. Hepimiz diri diri gömülenleriz. Bu katliama karşı sessiz kalmak insanlığı silikleştirir. Biz devrimci-komünistler Kuzey Kürdistan’da direnen halkımızın yanındayız” diye kaydetti.

DİHA 04.02.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.400 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: