CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Şakran Kadın Hapishanesinde hasta mahpuslara gerekli tedavi yapılmıyor

 

Hasta tutsak Türkan Özen’e ‘siyasi cezalandırma’

Komünist tutsak Evrim Erdoğdu Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki keyfi uygulamaları ve tecriti anlattı.

TKİP dava tutsağı Evrim Erdoğdu, gazetemize gönderdiği mektupta, Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nde devrimci tutsaklara yönelik baskıları ve teciriti anlattı. Erdoğdu, DHKP-C davasından ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olan hasta tutsak Türkan Özen’in yaşadıklarına dikkat çekerek, tecrit politikalarına karşı direnişi büyütmenin en önemli aracının dayanışma olacağını belirterek devrimci ve ilerici kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı.

Erdoğdu’nun mektubu şöyle:

“Şakran Kadın Cezaevi’nde tecrit uygulamaları devam ediyor. Ağır müebbet hükümlüsü DHKP-C dava tutsağı Türkan Özen akciğer hastalığı başta olmak üzere yaşamsal sağlık sorunları olmasına rağmen tek kişilik hücrede tutuluyor. Türkan Özen, hastane sevklerinin sık olmaması sebebiyle 1 yıl önce Uşak Hapishanesi’nden buraya getirilmişti. Ancak bir hasta tutsak olarak dosya kapsamı bahane edilip tecrit hücrelerine kapatılma işkencesine maruz kalmıştı. Yaklaşık bir ay boyunca girdiği açlık grevi sonucunda koşulları bir nebze düzeltilerek her biri 11 kişilik koğuşların bulunduğu devrimci siyasi tutsakların tutulduğu A koridoruna geçirildi. O günden beri 11 kişilik koğuşta tek tutuluyor. İzolasyonu bir nebze hafifleten yan koğuşunda DHKP-C tutsağı Fatma Alan ile benim kalmamız. Ancak tek iletişim kanalımız koğuş camının kafesli telli boşluğundan seslenmemiz. Ölünceye kadar hapis cezasına çarptırılmış olan bir devrimci, hapishane idaresi ile defalarca kez yaptığımız görüşmelerde bu uygulamanın insanlık dışı olduğunu ve tek tutulmasının hayati riskleri olduğunu vurgulamamıza rağmen tecritte tutulmaya devam edilmektedir.

Nitekim tek yaşaması ve tüm gündelik rutin işlerini tek başına yapmak zorunda olması bacağındaki ortopedik bir sorunun ilerleyerek protez ameliyatı geçirmesi gerekliliğiyle karşı karşıya bırakmıştır. Son aylarda ciddi yürüme güçlüğü çekmesine rağmen hapishane idaresinin yaptığı mevzuatın arkasına sığınmaktır. Aynı mevzuatın yürürlükte olduğu hapishanesinde Türkan Özen arkadaşları ile birlikte kalabilmişken 20 yıllık tutsaklığının ardından açık bir siyasi cezalandırma ile yüz yüzedir. Sermaye devletinin hasta tutsaklara yönelik uyguladığı intikamcı politikanın en açık biçimiyle yüz yüzeyiz. F tiplerine karşı verilen ve yıllardır süren mücadelenin sonucunda ağır müebbet hükümlüsü devrimci-siyasi tutsaklar hücrelere hapsedilme politikasını delmiş pek çok insani hakkı kazanmışken, Şakran’da Türkan Özen, üstelik hasta tutsak olmasına rağmen, ağır bir tecritle uzun süreli bir işkenceyle 2 kat fazla cezalandırılmaktadır.

Bu politikalara karşı direnişimizi büyütmemizin en önemli aracı dayanışmayı büyütmek olacaktır.

Tüm devrimci-ilerici kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyor

Kızıl Bayrak 31.01.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Şubat 2016 by in Uncategorized and tagged , , , , .

Sayaç

  • 276.346 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: