CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus İdris Çalışkan on iki gündür hastanede ameliyatını bekliyor..

TAYD-DER Eşbaşkanı Musa Karbadağ, AKP iktidarının başlatmış olduğu savaşla birlikte cezaevlerinde hak ihlallerinin ve siyasi tutsaklar üzerinde psikolojik baskının arttığını kaydetti.

AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kürt halkına karşı başlattığı özel savaş konseptiyle birlikte cezaevlerindeki siyasi tutsaklara yönelik baskılar da gün geçtikçe artmaya başladı. İzmir’de bulunan Aliağa Şakran, Menemen ve Kırıklar cezaevlerinde gardiyanların keyfi tutumları ile tecrit politikaları devreye konulurken keyfi görüş yasakları, gazete ve dergilerin verilmemesi ve cezaevi yönetimin hasta tutsakları hastaneye kaldırmaması gibi hak ihlalleri yaşanıyor.

Tutsakların iletişim hakları keyfi bir şekilde engelleniyor!

Son dönemde yaşanan keyfi uygulamaları ve hak gasplarını değerlendiren İzmir Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYD-DER) Eşbaşkanı Musa Karbadağ, savaşın tüm çıplaklığıyla kendini hissettirdiği alanlardan bir tanesi de cezaevleri olduğuna dikkat çekerek, AKP iktidarının başlatmış olduğu savaşla birlikte cezaevlerinde hak ihlallerinin ve siyasi tutsaklar üzerinde psikolojik baskı arttığını söyledi.

Keyfi bir şekilde tutsakların iletişim hakkı engellendiğinin bilgisini paylaşan Karbadağ, hasta tutsaklarında tedavilerinin yapılamadığını ve ağır hasta tutsakların durumu gittikçe ağırlaştığını belirtti. Karbadağ, bu duruma örnek olarak ise 12 gündür İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bodrum katında ameliyat olmayı bekleyen ağır hasta tutsak İdris Çalışkan’ı gösterdi.
Yoğun olarak hak gaspların Aliağa Şakran T-4 Bölümü’nde yaşandığını ifade eden Karbadağ, Şakran T-4 Bölümü’nün yeni uygulamaları devreye sokulmak için pilot bölge olarak seçildiğini aktardı.

Kürdistan’da yaşanan siyasi soykırımla birlikte açılan Menemen T Tipi Cezaevi’nin ise izolasyon ve tecrit işkencesine dönüştüğünü dile getiren Karbadağ, Kürdistan’da sürgün edilen tutsakların iletişim haklarının engellendiğini ve günlük olarak verilmesi gereken gazetelerinin ise verilmediğini kaydetti.

‘Baskılar, Kürdistan’daki kuşatmadan bağımsız değildir’

Karbadağ, 6 ay da bir hastaneler sevk edilen hasta tutsakların ise halen çift kelepçe işkencesine maruz kalmayla yüz yüze olduklarını kaydetti.

Cezaevlerinde yaşanan baskı ve hak ihlallerinin Kürdistan’daki kuşatmadan bağımsız olmadığını dile getiren Karbadağ, cezaevlerinde bu baskıları kırmanın tek çıkış yolu direnmekten geçtiğini söyledi. Karbadağ, tüm bu baskılar karşısında 4 duvar arasında güçlü bir iradenin olduğunun altını çizerek, Kürdistan’daki direniş ruhuyla bu baskılarının sona erdireceğini ifade etti.

26.01.2016 DİHA

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 26 Ocak 2016 by in Uncategorized and tagged , , , , .

Sayaç

  • 276.522 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: