CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Hüseyin Yıldırım ve Ali Çalışkan’ın sağlık durumları kötüye gidiyor

Umut Haber | Turan Deniz – 25 Temmuz’da ev adreslerine yapılan polis operasyonu ile gözaltına alındıktan sonra, mahkemece tutuklanan Hüseyin Yıldırım ve Ali Çalışkan tam 4 aydır tecrit altında tutuluyor. Yıldırım ve Çalışkan tek kişilik hücrede iki kişi kalmaya devam ediyor.

4 aydır Antalya Döşemealtı L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak bulunan Hüseyin Yıldırım ve Ali Çalışkan cezaevi idaresi tarafından hukuksuzca tecrit altında tutuluyor. Cezaevinde diğer koğuşlarda yer olmadığı gerekçesi ile tek kişilik hücrede tecrit altında tutulan Çalışkan ve Yıldırım için üyesi oldukları Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç Sen) cezaevi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Hapishane içinde hapishanedeler”

Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevi önünde basın açıklaması okuyan Genç Sen’liler 4 aydır tutsak bulunan Hüseyin Yıldırım ve Ali Çalışkan’ın ağır tecrit koşullarına zorlandığını belirttiler. Yapılan basın açıklamasında Yıldırım ve Çalışkan’ın avukatlarından Hakan Evcin’in şartların iyileştirilmesine ilişkin yaptığı tüm resmi başvuruların da hukuksuz bir biçimde, hiç bir gerekçe açıklanmadan reddedildiği söylendi.

Cezaevi idaresinin işkencesinin yalnızca bunlarla sınırlı olmadığını belirten Genç Sen’liler Yıldırım’ın ve Çalışkan’ın görüş haklarının da gasp edilmeye çalışıldığı ve görüşlere keyfi bir biçimde geç çıkarıldığı eklendi.

Hüseyin Yıldırım’da kısmi felç başladı

1528723_10203006536387923_411564359_nZorlu koşullarda tutsaklığı süren iki tutsak öğrencinin sağlık koşullarının da kötüye gittiği belirtildi. Hüseyin Yıldırım’a bir süre önce mikrobik nedenlerden kaynaklandığı söylenen kısmi felç teşhisi konuldu.

Yıldırım’ın yüzünün sağ tarafından görülmeye başlanan kısmi felç gün geçtikçe ilerliyor. Daha önce cezaevi reviri tarafından hastaneye sevk edilen Hüseyin Yıldırım’a hastalığa ilişkin ilaçlar verildi ancak durumunun değişmediği görülmüştür.

Bunun üzerine Yıldırım cezaevi idaresine yeniden başvuru yaparak hastaneye gitmek istediğini söyledi. Yıldırım’ın başvurusu kabul edilmesine rağmen cezaevi hastaneye sevk işlemlerini başlatmıyor.

Hüseyin Yıldırım’ın yüzünün sağ tarafında görülen ve dudakları ile gözlerinin hareket etmesini kısıtlayan kısmi felcin gün geçtikçe ilerlediği belirtildi. Yıldırım’ın avukatları, Hüseyin Yıldırım’ın bu koşullarda sağlığının daha da kötü etkileneceğini belirtti.

“Meşgul savcı” mahkeme tarihi verdi

4 aydır mahkeme tarihleri belirlenemeyen tutuklu öğrencilerin mahkemesi, daha önce vakti olmadığı için iddianame ile ilgilenemediğini belirten savcı tarafından 27 Ocak 2016 olarak belirlendi.

Ne olmuştu?

Antalya’da yapılan operasyonla Devrimci Parti üyesi 14 kişi gözaltına alındı. Asılsız gerekçelerle yapılan operasyon yıllar önce fes edilen TKKKÖ’ye dayandırıldı. Murat Pircan Yaratan, Hüseyin Yıldırım ve Ali Çalışkan’ın tutuklandığı operasyonda gözaltı sürecinde de Devrimci Parti üyelerine yönelik birçok hukuksuzluk yapıldı. Cezaevinde görüş hakları gasp edilmeye çalışılan 3 Devrimci Parti’li haklarına sahip çıkmak isterken, gardiyanlar tarafından fiziksel işkence uygulandı. Tutuklananlardan Murat Pircan Yaratan geçtiğimiz ay ara mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Umut Haber 10.12.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.401 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: