CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Mehmet Nesih Sarıkaya’nın tedavisi durduruldu

Kandıra 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutsak Mehmet Nesih Sarıkaya, 19 yıl önce tutuklandığı dönem gördüğü ağır işkencelerin izi olan hastalıklarının tedavisi yapılmadığı için adeta ölüme terk edildi. Cezaevlerinden çıkabilecek bir tabuta tahammüllerinin kalmadığını dile getiren Sarıkaya’nın kardeşi Nesim Sarıkaya, “AKP ve Erdoğan insanlık suçu işliyor” dedi.
Savaş konseptinin ağır hasta siyasi tutsaklara uygulandığı cezaevlerinde tutsaklar bırakılmaları gerektiği yerde tedavileri yarıda kesiliyor, ilaçları verilmiyor. PKK saflarındayken 1996 yılında girdiği bir çatışmada ağır yaralı halde yakalanan ve doktorların en fazla 6 ay ömür biçtiği ağır hasta tutsak Mehmet Nesih Sarıkaya, Kocaeli Kandıra 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tedavisi yarıda kesilerek adeta ölüme terk edildi. İlk yakalandığında askerlerin 20 gün süren işkencesine maruz kalan Sarıkaya, o tarihten bu yana bel fıtığı, akciğer tüberkülozu, ülser, sinüzit, astım, gözde ilerlemiş miyop ve göz damarlarında çürüme, mide kanaması, astım krizi, solunum yollarından kanama gibi hastalıkların yanı sıra ciğerleri de iflas etmiş durumda. Cezasının bitmesine 8 yıl kalan Sarıkaya için ailesinin defalarca Erzurum’a nakil başvuruları ise keyfi gerekçelerle reddedilirken, Sarıkaya koğuş arkadaşlarının yardımıyla temel ihtiyaçlarını giderebiliyor. Günden güne eriyen Sarıkaya’nın kardeşi Nesim Sarıkaya ise, ağabeyinin daha iyi ortamda tedavi olması için kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

‘Gözlerimizin önünde ölüme terk edildi’

Ağabeyi ile yaptığı görüşmelerde son dönemde başlayan çatışmalı süreçle birlikte tedavisisin kesildiğini söylediğini aktaran Sarıkaya, yapılanın savaş hukukuna bile sığmadığını söyledi. Sarıkaya, “Abim bizim gözlerimizin önünde ölüme terk edildi. Bu hangi vicdana sığar. Vicdansızlıktır bu. Mesele sadece abim değil ölüm sınırında olan tüm hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılması gerekir. Her an ölüm haberini duyarak yaşamak istemiyoruz. Zaten çok ağır hasta, tedavisi daha iyi bir ortamda yapılmalı. Cezaevi şartları zaten ortada. Sağlık durumları gün geçtikçe kötüye gitmekte. Bunlar yetmiyormuş gibi içeride de psikolojik baskı uygulanmakta” dedi.

‘AKP ve Erdoğan insanlık suçu işliyor’

Cezaevlerinden çıkacak tek bir cenazenin sorumlusunun AKP ve Erdoğan olduğunu ifade eden Sarıkaya, hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılması için kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. AKP ve Erdoğan’ın insanlık suçu işlediğini ifade eden Sarıkaya, “Sivil toplum kuruluşlar başta olmak üzere herkesin bu konuda duyarlı olması gerekir. Artık bir tabutun cezaevinden çıkmasına tahammülümüz kalmadı. Bu bir anayasal suçtur. Uluslar arası antlaşmalarda bile bunun yeri yoktur. Çözüm sürecinde iyiydi en azından tedavileri yapılıyordu. Ama bugün baktığımızda o da yok. Nereye kadar devam edecek bu işkence” diye tepki gösterdi.

DİHA 27.11.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: