CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Ali Karataş; “Kanser hastası kardeşim Londra hapishanesinde ölüme terkedildi”

Bir  yıldır cezaevinde olan Sabri Karataş’ın kardeşi Ali Karataş kanser teşhisi konan kardeşinin cezaevi tarafından ölüme terkedildiğini iddia etti. Karataş, “Kardeşim suçlu olabilir ama insan gibi tedavi olmayı hak ediyor” dedi.

Kanser teşhisi konan Sabri Karataş’ın (36) kardeşi Ali Karataş, kardeşinin 1 yıldır kaldığı Londra’da bulunan Pentonville cezaevinde ölüme terkedildiğini iddia etti. Ali Karataş, “Kardeşime kanser teşhisi geç konuldu. Teşhis konduktan sonra gerekli tedavileri geç yapıldı. Kardeşim resmen cezaevinin ihmalkarlığı yüzünden ölüme terkedildi” dedi. South Hackney bölgesi milletvekili Meg Hillier aracılığıyla cezaevine mektup yazdıklarını ifade eden Karataş, kardeşinin kelepçesinin çıkarılması gerektiğini, gerekli ilaçlarının verilmesi ve kemoterapi tedavisinin zamanında yapılması için gerekli girişimlerde bulunduklarını ancak hiçbir yanıt alamadıklarını söyledi.

“İNSAN HAKLARI İHLALİDİR”

Ali Karataş, kardeşinin cezaevinde cezasını çektiğini ancak her insan gibi tedavi haklarının verilmesi gerektiğini ifade etti. “Suçlu olmak o kişinin sağlık haklarının elinden alınması anlamına gelmiyor. Cezaevi kardeşimin ilaçlarını düzenli vermedi. Kemoterapi günlerini takip etmedi. Bu herkesin başına gelebilir. Benim kardeşim ölüm döşeğinde. Biz bu hazin olayı toplumumuza duyurmak istiyoruz. Bu olay bir insan hakları ihlalidir” dedi.

“HASTANEDE KALMASI GEREKİYORDU, CEZAEVİ İZİN VERMEDİ”

Karataş, 6 aydır kardeşini kurtarabilmek için birçok girişimde bulunduklarını çok kötü günler geçirdiklerini söyledi ve olayı şöyle anlattı:

“1 yıldır Pentonville Cezaevi’nde yatan kardeşim Sabri Karataş, 6 ay önce çeşitli şikayetlerle hastaneye gitmek istedi. Hastanede bağırsak kanseri teşhisi konan Sabri, kısa bir süre sonra Londra’nın Archway bölgesinde bulunan Whittington Hospital’de çok ağır bir ameliyat geçirdi. Ameliyatta kardeşimin bağırsağı kesilerek 30 cm büyüklüğünde bir parça kesildi ve tümör temizlendi. Hastane Karataş’ın durumunun ağır olduğunu, kelepçelenmemesi gerektiğini ve hastanede kalması gerektiğini söyledi. Ancak cezaevi 5 gün sonra kardeşimi hastaneden çıkararak cezaevine geri getirdi. Ameliyattan sonra iki hafta hastanede kalması gerekiyordu. Hastane cezaevine döndüğünde kelepçelenmemesi gerektiğine dair bir mektup yazdı. Ancak cezaevi yönetimi kardeşimin ilaçlarını düzenli vermedi. Kemoterapi günleri takip edilmedi. Ağrısı olduğunda morfini elinden alınıp, parasetemol verildi.”

“ÖLMEK ÜZERE OLAN KİŞİYE CEZAEVİNDE TUTMAK ZALİMCE”

Britanya’daki cezaevlerindeki koşulları, hasta olan ve ölen kişilerle ilgili araştırmalar yapan bağımsız kuruluş the Prison and Probation Ombudsman, ciddi hastalığı olan yada ölmek üzere olan kişilerin hala cezaevinde tutulmasının, güvenlik sorunu yoksa “zalimce” olduğunu belirtti.

Karataş’ın yattığı cezaevi sözcüsü konuyla ilgili olarak “Bizim için cezaevinde yatan kişilerin sağlığı çok önemli, bu konuda çok hassasız. Ancak halkın güvenliği bizim önceliğimiz. Bu yüzden değişine faktörlere göre sağlık tedbirleri için cezaevinde günlük bireysel güvenlik düzenlemesi yapabiliyoruz” dedi.

SON GÜNLERİNİ YAŞIYOR

Sabri Karataş, Perşembe günü (29 Ekim) cezaevinden çıkan kararla çok ağır hastaların kabul edildiği St Joseph Hospice isimli hastaneye sevkedildi ve son günlerini yaşıyor. Karataş’ın ailesi adına konuşan Ali Karataş “Kardeşim maalesef cezaevinin ihmali yüzünden daha uzun yaşayabilirdi ancak son günlerini yaşıyor. Bu olayın başka kimsenin başına gelmesini istemeyiz. Bu yüzden yarın (31 Ekim) Hackney Town Hall’un önünde saat 15.00’te cezaevi yönetimini protesto eden bir gösteri yapacağız. Suçu ne olursa olsun herkes insan hakları çerçevesinde hastalığını tedavi ettirme hakkına sahiptir. Mesajımızı herkese duyurmak istiyoruz” dedi.

£5 MİLYON DEĞERİNDE UYUŞTURUCU İLE YAKALANDI

Hackney’de yaşayan Sabri Karataş geçtiğimiz yıl 2014 yılının Kasım ayında ateşli silah bulundurma ve 20 kg uyuşturucu taşıma suçundan Snaresbrook Crown Court’ta görülen mahkemede 12 yıl hapse mahkum edilmişti.

Metropolitan Polisinin verdiği bilgiye göre Karataş, yakalanmadan kısa bir süre önce Heckmondwike civarında aracını sürerken görüldü. Aracını Bradford Road’da durdurdu. Hollanda plakalı başka bir kamyon Karataş’ın aracının yanında durdu. Daniel Berende isimli Hollandalı kişi Karataş’ın aracına  sarı bir paket indirirken polis tarafından görüldü. Kısa bir süre sonra Sabri Karataş diktörtgen paketlerin içinde 20kg eroinle yakalandı. Hemen ardından Daniel Berende de polis tarafından yakalandı. Yakalanan toplam uyuşturucunun piyasa değerinin £5 olduğu ifade edildi.

Londra Gazetesi 30.10.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.347 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: